banner1348

Vadofone 40. İstanbul Maratonunda Kızlar İçin Koştular

Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı, Vadofone 40. İstanbul maratonunda “Kızımız Okuyacak” projesi için koştu.

Vadofone 40. İstanbul Maratonunda Kızlar İçin Koştular

HABERDENİZLİ.COM

İyilik Peşinde Koş Platformu Adım Adım’ın bir üyesi olan Vakıf, İstanbul Maratonu’nda 105 gönüllü koşucusu ile yer aldı. Kurumsal Takımlardan TEB CETELEM’in 22 koşucusu ile “Kızımız Okuyacak” projesi için koştuğu maratonda 1.141. kişi bağış yaptı.

Düzenleln kampanya ve koşu ile bilgiler aktaran Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Meryem Salman “Adım Adım, İyilik peşinde koş platformu;  desteklediği Sivil Toplum Kuruluşlarının Projeleri için koşmak isteyen gönüllülerin kullanacağı bir yardımseverlik koşusu web platformudur. Platform Adım Adım’ın 8 yıl boyunca koşan 7,000 koşucu ve 66,000 bağışçı sayesinde biriktirdiği tecrübeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için yapılmış ilk dijital kaynak yaratma platformudur. Bu platformun üyesi olan Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın kuruluş amacı eğitim ve kadına destek. Bu amaç doğrultusunda Vakıf, başarılı kız öğrencilere üniversite eğitimleri için burs sağlamak amacıyla ‘Kızımız Okuyacak’ projesini hazırladı. Bu proje için ilk kez Antalya'da Mart 2018 tarihlerinde yapılan Runotalia maratonuna katıldı ve 30 kız öğrenci için gerekli kaynağa ulaştı. 40. İstanbul Maratonu’na da aynı proje ile katılan vakıf gönüllüleri 200 kız için gerekli kaynağa ulaşmak için koştu. 

Projenin amacı, üniversite eğitimi almak isteyen ancak maddi imkanları yetersiz genç kızlara destek olmak. Çünkü, kadına yönelik ayrımcılık, daha çocukluk döneminde, toplumsal ve kültürel değer yargıları nedeniyle aile ve toplumun, kız çocuğa erkek çocuktan daha az olanaklar tanımasıyla başlıyor. Vakıf kadının toplumsal anlamda rol ve statü olarak doğru yerde olmasının, ülkenin gelişimi açısından son derece önemli olduğuna, kadınların yüksek öğrenimine katkıda bulunmanın ülkenin bir bütün olarak kalkınmasında önemli bir etkiye sahip olduğuna inanıyor.  Ülkemizdeki rakamlara bakıldığında ise bu konuda daha alınacak çok yol, aşılacak çok engel olduğu görülüyor.

Buldan Vakfı, yoksulluğun azaltılması için kadınların güçlendirilmesi gerektiğine inanıyor. Konu ile ilgili araştırmalar da üniversite eğitimi alan kadınların iş gücüne katılımının arttığını ve gelir seviyesinin yükseldiğini gösteriyor. Eğitimli ve gelir seviyesi yükselen kadının çevresine katkısı erkeklerle kıyaslandığında daha fazla olmakta ve bunun sonucunda aile yoksulluğunu azaltıcı etkisi olduğu görülmektedir. Dahası, gelişmekte olan ülkelerde gelecek nesilleri yetiştirme görevini çoğunlukla kadınlar üstlenmektedir. Sadece bu açıdan bile kadın eğitimi, toplumsal kalkınma için önem taşımaktadır” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER