banner1029

Tekstil Bölümünü Tercih eden Öğrenciler İşsiz kalmaz

Denizli Tekstil Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyon Başkan Yardımcısı İsa Dal, meslek liseleri 9. sınıf öğrencileri için bölüm tercihlerinin başladığını, tekstil ve konfeksiyon bölümünü tercih eden öğrencilerin mezun olduktan sonra işsiz kalmayacağını söyledi.

Tekstil Bölümünü Tercih eden Öğrenciler İşsiz kalmaz
banner1262
Denizli Tekstil Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyon Başkan Yardımcısı İsa Dal, meslek liseleri 9. sınıf öğrencileri için bölüm tercihlerinin başladığını, tekstil ve konfeksiyon bölümünü tercih eden öğrencilerin mezun olduktan sonra işsiz kalmayacağını söyledi. Tekstil ve konfeksiyonun başkenti Denizli’de yetişmiş ara eleman sıkıntısının meslek liselerinden mezun olan öğrencilerle aşılmaya başlandığını anlatan DETGİS Başkanı İsa Dal, “Denizli’de Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Denizli İl Özel İdaresi 75.Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Denizli İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi ve Denizli Servergazi İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi okullarımızda tekstil bölümlerimiz bu yılda tercih yapacak öğrencilerimizi bekliyor. Geçen yıl bu okullarımızın tekstil bölümlerinden mezun olan öğrencilerimizin yüzde 90’ına yakını fabrikalarımızda işe başladı. Denizli ekonomisinin lokomotifi tekstil ve konfeksiyonda 2012 yılı ocak – haziran aylarında 553 milyon 734 bin dolarlık ihracat yapılınken 2013 yılı aynı döneminde yüzde 19,5’lik artışla 147 ülkeye 661 milyon 486 bin dolarlık ihracat yapıldı.  ” dedi.
Ziyaretler etkili oldu
DETGİS olarak eğitim ve öğretim yılında meslek liselerine yaptıkları ‘Mesleki Eğitim için İş Birliği’ ziyaretlerinin etkili olduğunu birçok öğrencinin meslek liselerinde tekstil bölümünü tercih edeceklerini belirten İsa Dal, “Geçtiğimiz yıllarda sektörel olarak en çok çalışan kabul eden tekstil, bu sene de yeni tercih yapacak geleceğin kalifiye elemanlarını bekliyor. Tekstil bölümünü tercih edenlerin rahatlıkla iş bulabildiği bu sektör de, çalışanlara olan ihtiyaç da gün geçtikçe artıyor. Dernek olarak geçtiğimiz yıl yaptığımız ‘Mesleki Eğitim için İş Birliği’ adını verdiğimiz ziyaretler, öğrenciler ve eğitmenler tarafından çok etkili bulundu. Bu ziyaretlerle sektör hakkın da yanlış bilinenler düzelttik. Gelecekte iyi bir hayat kurmak isteyen ve kökleri tarihin derinliklerine varan Denizli de ki tekstil hayatı daha uzun yıllar kendinden söz ettirecek. Rehber öğretmenlerle anne ve babalarda çocuklarının tekstil bölümlerini tercih etmelerine destek vermeli. Daha kaliteli, daha çok üretim yaparak, özellikle tekstil ve konfeksiyonda dünyanın daha birçok ülkesine ihracat yapabiliriz” Diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2013, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243

banner1241