Tefçi, Atamadaki Mülakat Bir An Önce Kaldırılmalı

 Memur-Sen Denizli İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Denizli 1 No'lu Şube Başkanı Kazım Tefçi’den, mülakat ile atanan sözleşmeli öğretmenlere ilişkin açıklama geldi.

Tefçi, Atamadaki Mülakat Bir An Önce Kaldırılmalı

HABERDENİZLİ.COM

Başkan Tefçi, açıklamasında şunları kaydetti, "Tek başına ciddi bir sorun olan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasıyla birlikte öğretmen istihdamı süreçlerine maşeri vicdanı yaralayan, var olan sorunlara yenilerini ekleyen sözlü sınav aşaması da dâhil edilerek, uygulamaya başlandığından bu yana adalet ve hakkaniyet noktasında tartışılmaya başlanan, mülakatla atama ısrarından vazgeçilmesi yönündeki çağrımızı bir defa daha tekrarlıyoruz. Gelinen noktada, yaptığımız uyarıların haklılığı ve uygulamanın doğurduğu faturanın ağırlığı daha da artmış olup, Bu nedenle, duyurusu yapılan ücretli öğretmenlerden sözleşmeli öğretmenliğe atanma sürecindeki mülakat uygulaması bir an önce kaldırılmalı ve Adayın kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilememesi, yıllarca emek vererek okumuş ve birçok yazılı sınavdan geçmiş adayların bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi travmaya neden olmakta, adalet duygusunu zedelemektedir. Personel alımı tercihinde, mülakat yerine, objektifliği tartışmasız, adalet ve hakkaniyet kriterlerini karşılayan ve genel kabul gören KPSS puan üstünlüğüne göre alım yapılması en doğru olanıdır".dedi. 

Tefçi son olarakta, Yeni dönemde, her alanda olduğu gibi, özellikle öğretmenlerimizin sisteme, hem kendi vicdanlarında hem toplumun vicdanında meşruiyeti sorgulanmayan bir yöntemle dâhil olmaları esas alınmalı; Millî Eğitim Bakanlığı bu konuda bir an önce adım atmalıdır. Dedi.
 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243