Servergazili Gülşah Onur, Dünya Üçüncüsü oldu

İngiltere’de bu yıl ilk kez düzenlenen ‘European Girls Mathematical Olympiad’ Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı (EGMO)’nda Türkiye’yi, iki öğrencisiyle temsil eden Denizli Özel Servergazi Fen Lisesi öğrencilerinden Gülşah Onur, dünya üçüncüsü oldu.

EĞİTİM 18.04.2012, 09:28 18.04.2012, 14:46
Servergazili Gülşah Onur, Dünya  Üçüncüsü oldu

İngiltere’de bu yıl ilk kez düzenlenen ‘European Girls Mathematical Olympiad’ Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı (EGMO)’nda Türkiye’yi, iki öğrencisiyle temsil eden Denizli Özel Servergazi Fen Lisesi öğrencilerinden Gülşah Onur, dünya üçüncüsü oldu. Özel Servergazi Eğitim Kurumları Genel Müdürü Recep Ali Yalçın, okulun Bilim Olimpiyatları ve Proje Koordinatörü Halil İbrahim Gündoğdu, Müdür Yardımcısı Yusuf Acar ve yarışmada dünya üçüncüsü olan öğrenci Gülşah Onur’la birlikte Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenledi. Müdür Yalçın, okul olarak Denizli’ye yaşattığımız güzelliklerden ve başarılardan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Yalçın, “Marka bir okul olma hedefiyle yürüdüğümüz bu yolda, her geçen gün hedefimize bir adım daha yaklaşmak onur verici. Geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından Türkiye’deki bütün okulların üniversite sınavları sonuçlarının istatistikleri açıklanmıştı. ÖSYM verilerine göre Türkiye’deki sekiz bin civarındaki liseler arasında Servergazi Fen Lisemiz matematik, geometri fizik branşlarında ve fen-matematik alanında dört dalda birden Türkiye birincisi olmuş ve Türkiye’nin bu alanlarda en başarılı okulu ilan edilmişti. Ulusal düzeydeki bu çok büyük başarının ardından Servergazi de çıta daha da yükseldi ve okul olarak uluslar arası bir başarıyı şehrimize getirmeye niyetlendik.” dedi.

Matematik dehaları yarıştı

Bu yıl iki öğrencisinin İngiltere’de yapılan EGMO’da Türkiye’yi temsil etmek için TÜBİTAK tarafından seçildiğini anlatan Müdür Yalçın, “Amerika’dan Endonezya’ya ve birçok Avrupa ülkesinin katıldığı ve matematik dehalarının tespit edildiği bu olimpiyatlarda Servergazi Fen Lisesi öğrencimiz Gülşah Onur rakiplerini geride bırakarak bronz madalya aldı ve dünya üçüncüsü oldu. Bu başarısıyla kızımız ülkemize, Denizlimize büyük mutluluk daha yaşattı. Türkiye’yi İngiltere’de iki öğrenciyle temsil etmek okulumuza nasip olmuştu. Öğrencilerimizden birinin madalyayla yurda dönmesi Türkiye’nin bilimde özlenen yere geldiğinin bir göstergesi olmuştur. Geleceğin matematik dehalarını ve bilim adamlarını yetiştirmek Servergazi’nin misyonlarından biridir. Artık bizler Servergazi olarak ‘Denizli için dünyayla yarışıyoruz’ sloganını kullanmaya devam edeceğiz. Ülkemize daha nice büyük başarılar getireceğiz.” diye konuştu. EGMO’da dünya üçüncüsü olan Gülşah Onur ise okul haricinde günde yaklaşık 4-5 saat ders çalıştığını ancak bunları bir program çerçevesinde yaptıkları için sosyal etkinlikleri de ihmal etmediğini söyledi.


Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)