PAÜ, YÖK’ün Raporunda İki Farklı Kategoride İlk Beşte

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye’deki üniversitelerin performanslarını 45 göstergeye göre, 6 ana kategoride değerlendirdiği “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu 2020”yi yayımladı.

EĞİTİM 23.02.2021, 12:32
PAÜ, YÖK’ün Raporunda İki Farklı Kategoride İlk Beşte

HABERDENİZLİ.COM

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), öğrenciler tarafından yürütülen sosyal sorumluluk proje sayılarına göre dördüncü, uluslararası değişim programları kapsamında gelen öğretim elemanı sayılarına göre ise üçüncü sırada yer aldı.

YÖK, Türkiye’deki üniversitelerin performanslarının farklı kategorilere göre değerlendirildiği “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu 2020”yi paylaşıma açtı. Devlet ve vakıf olmak üzere toplamda 189 üniversitenin değerlendirilmeye alındığı raporda, Eğitim ve Öğretim, “Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın, Uluslararasılaşma, Bütçe ve Finansman ile Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk ana kategorileri ile bunların alt kategorilerinde toplam 45 göstergeye göre üniversitelerin performansları değerlendirildi.

Tüm kategorilerde ilk beşe giren üniversitelerin açıkladığı rapora göre, 168 üniversitede 8 bin 465 sosyal sorumluluk projesi, 124 üniversitede 5 bin 468 endüstriyel proje gerçekleştirildi. Öğrenciler tarafından yürütülen sosyal sorumluluk proje sayılarına göre PAÜ, 346 sosyal sorumluluk projesi ile 168 üniversite arasında dördüncü sırada yer aldı.

Uluslararası değişim programları kapsamında yurtdışındaki üniversitelerden bin 585 öğretim elemanı 110 Türk üniversitesine gelirken, gelen öğretim elemanı sayısının en yüksek olduğu üniversiteler sıralamasında PAÜ, 84 öğretim elemanı sayısı ile aynı öğretim elemanı sayısına sahip Ege Üniversitesi’nin ardından üçüncü sırada kendisine yer buldu.

Raporun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.yok.gov.tr/Documents/Yayinlar/Yayinlarimiz/2021/02-universite-izleme-ve-degerlendirme-kriteri-2021/index.html

Yorumlar (0)