ÖSYM Başkanı, 'YGS'nin İptali Sözkonusu Değil'

ÖSYM Başkanı Ali Demir, basında çıkan ''şifreli'' iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, ''Sınavın iptali söz konusu değil.'' dedi.

EĞİTİM 06.04.2011, 11:02
ÖSYM Başkanı, 'YGS'nin İptali Sözkonusu Değil'

ÖSYM Başkanı Ali Demir, basında çıkan ''şifreli'' iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, ''Sınavın iptali söz konusu değil.'' dedi.

Ankara'da medya temsilcileri ile bir araya gelen ÖSYM Başkanı bugün bir açıklama yaptı, açılan davaların sınav sürecini etkilemeyeceğini vurgulayarak, ''Tüm adaylara 18 hazirandaki sınavlara odaklanmaları için mektup yazacağım.'' diye konuştu.

YGS sınav kitapçıklarında herhangi bir sorun yaşanmadığını vurgulayan Demir, kopya ve benzeri iddiaların önüne geçilmesi için sınav kitapçıklarının farklı basılmasının, öncekine göre daha zor bir tercih olduğunu belirterek, ''Önceki daha kolaydı ancak biz zoru tercih ettik.'' şeklinde konuştu. Kurum için kanun çıkartılmasını sağladıklarını kaydeden Demir, en ufak bir kopya olayına karşı 8 yıla varan cezaların getirilmesini sağladıklarını aktardı. Demir, basında çıkan haberlere de değinerek, ''Kuşkunun sonu yok ama biz güveni hak ediyoruz.'' dedi.

ÖSYM Başkanı Demir, kurumda alınan önlemleri ve yeni üniversiteye geçiş sınavları için yapılanları şöyle sıraladı: ''Kapalı dönem uygulamasına geçtik. Soruların hazırlandığı yer internet erişiminin olmadığı, USB girişi bulunmayan, bilgisayar ve tüm elektronik araçların girişinin engellendiği bir yer. ÖSYM kadrosu değişmedi, aynı kadroyla çalışıyoruz. Önceliğimiz sınav güvenliğiydi, bunu başardık. Adaya özgü kitapçıkla toplu kopyayı önledik. Başkasının yerine sınava girmeyi önledik. Soru ve kitapçıklar her adaya özel poşetlenmiş olarak veriliyor. Sınav görevlileri, merkezi olarak belirlenmeye başlandı. Aynı sistemi iyileştirerek devam ettireceğiz. İstifamız söz konusu değil.''

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)