banner1348

Kaynaştırma Eğitimi Nedir?

Birçok kişiye yarar sağlayan uygulamaları kapsayan kaynaştırma eğitimi nedir, kimlere, ne faydaları vardır?

Kaynaştırma Eğitimi Nedir?

Özel eğitim ihtiyacı olan kişilerin toplum içinde daha rahat yaşayabilmeleri adına gerçekleştirilen kaynaştırma eğitimi bireyin ilgi alanlarını ortaya çıkarmaya yönelik olup sosyal becerilerini gelişmeye yönelik entegrasyon uygulamalarıdır. Birçok kişiye yarar sağlayan uygulamaları kapsayan kaynaştırma eğitimi nedir, kimlere, ne faydaları vardır? Birey, yaşıtları ile aynı sınıfta eğitimini sürdürmekte olup birlikte öğrenim sürecine dahil olarak resmi ve özel okullarda, okul öncesi eğitimi, ilköğretim, ortaöğretim gibi eğitim süreçlerini devam ettirebilme esası çerçevesinde uygulamalar sağlanmaktadır.

Bu uygulamalar özel eğitim ihtiyacı olan bireylere oldukça faydalı olmaktadır. Çeşitli araştırmalar sonucu diğer bireylerle aynı ortamda eğitim gören çocuklarda büyük gelişmeler olduğu görülmüştür. Kaynaştırma programı ile bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak fırsat eşitliği sağlanmaktadır. Okuz merkezli olan kaynaştırma eğitimi çocuğu tedavi etme amacıyla değil onun ilgi ve becerilerini keşfederek üzerinde durmayı ve geliştirmesini sağlamaya yöneliktir.

Özel eğitim alması gereken bireyler bireysel eğitim programları çerçevesinde bulunan öğrenme hızına ve kapasiteye göre eğitim almaktadır. Bu kişilerin özellikleri göz önünde bulundurularak eğitsel ortamlarda öğrenim görmektedir. Böylece bireylerin başarısı ile beraber özgüvenleri gelişir. Destek eğitimleri ile bireylerin zayıf ve güçlü yönleri test edilir. Bu sayede ise zayıf yönlerinin gelişmesi sağlanır.

Kaynaştırma Eğitiminin Özellikleri

Kaynaştırma eğitimi engelli ve normal çocukların bir arada eğitim alarak sosyal açıdan gelişerek bütünleşmelerini esas almaktadır. Peki, özellikleri ve ilkeleri ile kaynaştırma eğitimi nedir Bireylerin çevresi tarafından değer verilen sevilen, ilgi gösterilen, dikkate alınan bireyler haline gelmeler için bu bağlamda her anlamda uygulamanın yürütülmesidir. Gelecekleri için önemli adımları çocukluktan başlayarak devam ettirmek her eğitim gibi kaynaştırma eğitimlerinin de amacı olmaktadır.

 Engelli çocukların bağımsız olarak yaşamaları adına toplumsal bütünlüğünü güçlendirecek uygulama olan eğitimler engelli insanların temel haklarındandır. Özel ve genel eğitimlerin verildiği kaynaştırma eğitiminde bireylerin özür türlerine bakılmamaktadır. İlkeler arasında kaynaştırma eğitimlerine erken yaşta başlama hususu yer almaktadır. Kaynaştırma eğitimlerinin bir diğer önemli özeliği ise çocuğun engeline bakılmaksızın onu kabul ederek sosyalleşmesinin sağlanmasıdır. İstek ve gayret gerektiren eğitimler sonucunda özel eğitim ihtiyacı olan kişiler daha bağımsız hale gelerek gerek kendi kişisel ihtiyaçların gerekse sosyal çevre edinme ihtiyacını karşılamada sorun yaşamayan bir bireye dönüşmektedir. Kaynaştırma eğitimi nedir ve eğitimde hangi uygulamalar yer alır tüm özel eğitim ihtiyacı olan bireyler ve ailelerin aydınlanması açısından önem teşkil etmektedir.

Kaynaştırma Uygulamaları Nelerdir?

Engelli bireylerin rahat edebilmeleri ve kolayca hareket halinde olabilmeleri için uyum sınıfları kaynaştırma uygulamaları kapsamındadır. Bu bireylere resmi ya da özel okulda özel sınıflar ile eğitimde kolaylık sağlanmaktadır. Detayları ile kaynaştırma eğitimi nedir ve hangi uygulamaları kapsama alır soruları ile beraber program hakkında bilgi edinerek özel eğitimler ile bireylere gelişme fırsatı sunmak ailelere düşmektedir. Daha ayrıntılı bilgi edinmek için onedir sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bağımsız özel eğitim okulu, özel eğitim kompleksleri, araç yardımı, destek eğitimi gibi uygulamalar da kaynaştırma eğitimlerini tamamlayıcı niteliktedir. Sınıflarda iki öğretmen ve bu okullarda tanıma ve yönlendirme büroları bulunmaktadır. Eğitsel ekipler, gezici öğretmenlik, kaynak oda, özel eğitim köyleri, aile eğitimi ve mesleki ve teknik eğitim alanında istihdam uygulaması bulunmaktadır.

Uygulamalar arasında bireylerin sıklıkla yönlendirildiği tam zamanlı kaynaştırma eğitimi nedir? Tam zamanlı kaynaştırma, bireylerin normal sınıfta eğitim gördüğü ve tam gün boyunca aynı sınıfta eğitim aldığı uygulamadır. Tüm bireylerin ihtiyacı olan ve hayatının belirli evrelerinde gereksinimi artan kendine güven ve takdir edilme duygusu bu kişilere de aşılanır. Bunun yanı sıra cesaret, sorumluluk, değer verme duyguları da sağlanan iletişimler ve sosyal bütünleşmeler sonucu gelişme gösterir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER