EĞİTİM-SEN: “Talep Açık; Haziran Ayında Yapılacak Sınavlar Ertelensin”

EĞİTİM-SEN Denizli Şubesi Başkanı Hüseyin Tıpırdamaz yaptığı açıklamada LGS ve YKS’nin tarihlerinin gerye alınmasına ilişkin, eğitimcilerin, ailelerin, bilim insanlarının ortaya koyduğu tüm düşünce, öneri, eleştiri ve talepler siyasi iktidar tarafından dikkate alınmadığını söyleyerek, “ Talep açık; Haziran ayında yapılacak sınav wertelensin” dedi.

EĞİTİM 16.05.2020, 12:31 16.05.2020, 12:36
EĞİTİM-SEN: “Talep Açık; Haziran Ayında Yapılacak Sınavlar Ertelensin”

HABERDENİZLİ.COM

EĞİTİM-SEN Denizli Şubesi Başkanı Hüseyin Tıpırdamaz yaptığı yazılı açıklama da; 4 Mayıs 2020 tarihinde yapılan kabine toplantısı sonrasında LGS ve YKS’nın Haziran ayında yapılacağının açıklanması ile konudan doğrudan etkilenen kesimlerin haklı olarak tepkisi çektiğini belirterek;
Sınavın uygulanması durumunda sağlıkları ile ilgili risk oluşacağını düşünen milyonlarca öğrenci, eğitim ve bilim emekçisi, günlerce kararı alan siyasi iktidara oluşabilecek sorunları ve olumsuz sonuçları anlatmaya çalıştı. Uzaktan eğitime erişimi olmayan yüz binlerce öğrencinin maruz kalacağı eşitsizlikler haftalardır anlatılmaya çalışılıyor. Öğrencilerin ailelerinin sosyoekonomik yapılarının, öğrencilerin eğitimle ilgili alacağı sonuçları etki etmemesi gerektiği ilgili tüm kesimlerce ısrarla anlatılmaya çalışılıyor. Ancak, başta alınan kararlardan etkilenen kesimler olmak üzere, eğitimcilerin, ailelerin, bilim insanlarının ortaya koyduğu tüm düşünce, öneri, eleştiri ve talepler siyasi iktidar tarafından dikkate alınmamıştır. Bunun demokratik bir işleyiş olmadığının altının çizilmesi gerekmektedir.  Daha önce de belirttiğimiz üzere, demokratik işleyişte siyasi iktidarın ortaya konulan düşünce, eleştiri, öneri ve talepleri inceleyip gereğini yapması gerekirdi. Alışıldık şekilde, durum böyle olmadı.” dedi.

LGS-YKS Ertelensin” talebi ile bir imza kampanyası başlattık.
Hüseyin Tıpırdamaz, Siyasi iktidarın kamuoyunun tepkilerini yok sayması üzerine, Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu tarafından 08 Mayıs 2020 tarihinde “LGS-YKS Ertelensin” talebi ile bir imza kampanyası başlattığını belirterek, “Başlattığımız imza kampanyası bugün (15 Mayıs 2020) itibariyle sonlanmış bulunmaktadır. Salgın nedeniyle üniversitelerin ve okulların kapalı olduğu bir dönemde, sınırlı sürede devam eden kampanyamıza 17.964 yurttaş imza atarak destek vermiştir. Dönemin özellikleri ve sınırlılıkları dikkate alındığında katılım sayısının oldukça anlamlı olduğunun altının çizilmesi gerekmektedir. Eğitim Sen MYK olarak, kampanyamıza imza atarak destek veren, öğrencilerimizin eğitim hakkı ve sağlığı için duydukları kaygıyı ifade eden tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Kampanyanın iki önemli amacı vardı:

1. Öğrencilerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlıkları açısından risk oluşturacak sınavların ertelenmesi. Uzaktan eğitime erişimi olmadığı için sınavların uygulanması durumunda ciddi eşitsizlikler yaşayacak öğrencilerle ilgili önlem alınması.

2. Kamuoyunun ve alınan karardan etkilenen kesimlerin düşünce, öneri ve eleştirilerinin yok sayılmasına tepki göstermek. Siyasi iktidar tarafından dikkate alınmayan düşünce, öneri ve eleştirileri kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunarak tartışılmalarını sağlamak.

Sonuç olarak, kampanyamızı başlarken hedeflediğimiz amaçlara uygun olarak sürdürdük. Bugün itibariyle kampanya sonuçlarını değerlendirdiğimiz bu metni ilgili kurumlar olan MEB, ÖSYM ve YÖK’e de göndererek, gereğinin yapılmasını bir kez daha talep edeceğiz. Kampanyaya katılanların verdiği mesaj çok açıktır; öğrencilerimizin eğitim hakkı ve sağlığı için Haziran ayında yapılması planlanan tüm sınavlar salgın tamamen bitene ve bilim insanları tarafından sınavların yapılabileceği açıklanana dek ertelenmelidir.” dedi.
 

Yorumlar (23)
Özlem yatagan 1 yıl önce
Kesinlikle katiliyorum.
Askeri İzci 1 yıl önce
Ertelenmesin derdiniz ne sıkıntınız ne
Elif 1 yıl önce
Hiç kimse psikolojimizi düşünmedi. Bu bizim için bi karar değil turizm için bi karar oldu. İnsanların heveslerini ders çalışma isteklerini kursaklarında bıraktılar. Umuyorum ki vicdan azabı çekerler.
Fatma Gülüm 1 yıl önce
Ben bir veli olarak çocuğuma çok üzülüyorum ,çocuklar ilk tarihe göre kendilerini ayarlarken sınavlar biray ileriye ertelendi sonrasında çocuklar gevşedi yeni tarihe ayak uydururkende busefer biray geri alınan sınav oyuncak haline geldi ,çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren böyle önemli bir kararın geri çekilmesini istiyoruz 27 -28 Temmuzda olması dileği izdir ,zaten Salgındandolayı sokağa çıkma özgürlükleri yok ayakları kilit durumunda moraller sıfır ,inşAllah budurum düzeltilsin yalvarıyoruz saygılarımızla
Gamze.kut 1 yıl önce
Lütfen yks sınavı ertelensin bu süreçte nasıl sınava giricez bu virüste sınava girecek olanların kiminin ailesi ölmüş nasıl sınava giricekler biraz bizide düşünün
Merve 1 yıl önce
Psikolojimiz bozuldu bir defa sadece öğrencileri düşünsünler. Türkiye'yi geliştiren ayakta durduran turizm değil geleceği parlak olan öğrencilerdir. Çocuk oyunu değil yks'ye ne zorluklarla çalışan öğrenciler var. Lütfen sınav temmuzda yapılsın. Turizm değil genç öğrenciler önemli...!!!
Önder 1 yıl önce
Durumlar ortada bencede ertelenmeli
Mehmet Deveci 1 yıl önce
Ülkemizin geleceği evlatlarımızı 1 aylık turizm gelirleri düşünülerek milyonlarca gencin mağduriyeti kabul edilebilir degilll
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın