Eğitim Bir-Sen: Bilge Nesil Ödüllendirildi

Genç Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Denizli 1 Nolu Şubenin düzenlediği ‘Bir bilenle bilge nesil projesi’ ödül töreniyle taçlandırıldı.

Eğitim Bir-Sen: Bilge Nesil Ödüllendirildi

HABERDENİZLİ.COM

420 Öğrencinin 3 kitabı okuyarak özetlediği ve jüri tarafından değerlendirilen ‘Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi’ ödül törenine; Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa, Akparti Denizli Millet Vekili Şahin Tin, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Memur-Sen’e bağlı iş kollarının başkanları, Projede kitap okuyan öğrenciler ve aileleri katıldı.


Ödül töreni Şube Başkanı Kazım Tefçi’nin açılış konuşmasıyla başladı. Tefçi,  “İlim, İrfan ve Hikmet Yolunda Şuurlu Gençlik düsturuyla bir aksiyon hareketine dönüşen Genç Memur-Sen’in ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’  projesi benimsemiş olduğu mücadele kültürünün bir tezahürüdür diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Bu proje sadece atanmış değil aynı zamanda adanmış öğretmenlerimizin öncülüğünde, ortaöğretim düzeyinde okumalar yaparak genelde insanlık tarihinin birikimini, özelde ise medeniyetimizin mirasını sahiplenecek erdemli bir toplumun inşasında öncü nesiller yetiştirilmesini sağlamayı amaçlamıştır. Bu proje İlimizde 420 öğrenci ve 40 danışman öğretmenimiz ve jüri üyeleri katılarak 3 farklı kitap okutularak projemiz tamamlanmıştır. Öğrencilerin kitaba kucak açtığı bu projeyi, ödül töreniyle bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Projeye katkıda bulunan bütün paydaşlara teşekkür ediyorum” 

Ödül töreninde konuşan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa, kaybedeni olmayan yarışmada başarılı olan öğrencileri kutlayarak, emek veren öğretmenlere teşekkür etti.


Zihniyeti yabancı kavramlarla istila edilmiş bir ülke işgal edilmiş sayılır

Bilginin, insanı malumat; düşüncenin, marifet; ilmin, hikmet sahibi kıldığını söyleyen Kolukısa, şöyle devam etti: “İlim, hikmet hiç kimsenin doğuştan müktesebatı değildir. Allah onu arzulayana, çalışana, bu uğurda gayrette olana verir. Gençlerimiz sosyal medya labirentlerinde kayboluyor, eğlence sektörünün kural tanımaz iştahının içinde kaybediyor. Zihniyeti yabancı kavramlarla istila edilmiş bir ülke işgal edilmiş sayılır. Bu nedenle, millî yörüngede manevi evrenimize yeniden dönmemiz gerek.”

“Cehaletin olduğu yerde atalet ve taklit; bilginin olduğu yerde özgünlük ve karakter vardır” diyen Kolukısa, “İflah olmaz bir çağda, hastalıkların şifa gibi sunulmaması, ticarette reklamın yerini dürüstlüğün alması, siyasette vaatten çok icraatın teveccüh bulması, sanatta sipariş ürünlerin yerini özgün üretimlerin alması, ahlakta oportünistlikten çok ilkelerin yer tutması, lider müsveddeleriyle halkların modifiye edilmemesi, yalancı baharlarla devlet sistemlerinin reforme edilmemesi, sosyal laboratuvarlarda üretilmiş taşeron örgütlerle devletlerin sınırlarının refüje edilememesi için aydınlık bir şuura, kültürel devamlılığa ihtiyacımız var. Bunun için eğitim, maarif davamız; ahlaki güzelleşme gerçek hedefimiz; medeni değerlerimiz de ufkumuz olmalıdır” ifadelerini kullandı.
Sorun çözüyor, kazanımlarımıza sahip çıkıyor, sesimizi çoğaltarak ilerliyoruz
Sendikal mücadeleyi, çalışanların özlük haklarını iyileştirmenin, özgürlüklerini savunmanın yanında, eğitimi, insanı arifleştirmenin; müfredatı, ülkeyi maarifleştirmenin; şehri, sokak sokak medenileştirmenin, dünyayı kardeşleştirmenin bir aracı olarak da gördüklerini dile getiren Kolukısa, şunları söyledi: “Bu özveri ve ilkelerle değerlerimiz yörüngesinde verdiğimiz mücadelede hedefimiz, kazanımlarımızla büyümek, akademik birikimle derinleşmek, kültürel faaliyetlerle ülkeyi sarmak; sendikacılığı en, boy ve derinlik olarak gerçek ebatlarına ulaştırmaktır. Gerçeklerin üstüne gerilen perdelerde oynatılan gölge oyunlarını ayıklayarak yol alıyor, problem çözüyor, kazanımlarımıza sahip çıkıyor, kardeşliğin türküsünü en yüksek tonda söyleyerek, koromuzu büyüterek, sesimizi çoğaltarak ilerliyoruz. Tüm Türkiye bizim samimiyet iksirimizin, aidiyet bilincimizin omuzlarında yürümeye ve yükselmeye devam edecektir.”
 Milletvekili Şahin Tin ve Merkezefendi Belediye Bakanı Muhammet Subaşıoğlu’nun birer selamlama konuşması yaptıkları programda, dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 
Yarışmaya annesinin ona kitapları okumasıyla katılan, hayata annesinin gözleriyle bakan ve Mehmet Akif İnan Özel Ödülü’ne layık görülen Görme Engelli Öğrenci Fadime Sema Gündoğdu’ya ödülü takdim edilirken duygulu anlar yaşandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER