Denizli’nin 123 okulu ‘beyaz bayraklı’ oldu

Denizli’de düzenlenen törenle 15 okula daha ‘Beyaz Bayrak’ verildi. Böylece kentin ‘Beyaz Bayraklı’ okul sayısı 123’e yükseldi.

EĞİTİM 10.12.2011, 17:37
Denizli’nin 123 okulu ‘beyaz bayraklı’ oldu

Beyaz Bayrak töreni Özel Servergazi Sabiha Süt İlköğretim Okulunda gerçekleştirildi. Törene Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş ve beyaz bayrak almaya hak kazanan okul müdürleri katıldı. Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Oğuz, toplum sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konularında yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, ilk ve orta dereceli okulların temizlik, fiziki yapı ve çevre temizliğinin olumlu yönde teşvik edilmesi için ‘Beyaz Bayrak’ projesinin devam edeceğini söyledi. Öğrencilerin daha sağlıklı, daha hijyenik ve fiziki şartları iyi olan kurumlarda eğitim almaları için çalıştıklarını hatırlatan Müdür Oğuz, “Bugün 15 okulumuz daha beyaz bayrak almaya hak kazanmıştır. İş bildiğiniz üzere bunu almakla bitmiyor. Artık hijyen ve sağlık konusu üzerinde daha da titiz olarak, bu bayrağı layığı ile koruyacağınıza inanıyorum. Beyaz bayrak sertifikaları üzerinde bulunan tarihten itibaren iki yıl geçerli olmaktadır. Okullarda her öğretim yılında en az bir kez denetim yapılmakta olup, şartları tutmayan okullara gerekirse uygun süre verilerek süre sonunda yeniden denetlenmekte, uygun olmayanların sertifikaları ve bayrakları iptal edilmektedir.
İlimizde 15 okulumuz daha katılarak toplam 123 okulumuz Beyaz Bayrak sertifikası, pirinç levha ve bayrak taşımaktadır. Tüm okullarımız, bu projede öngörülen temizlik kalitesi düzeyine getirilmesi amacıyla, özel idare gelirlerinin yanında, okul aile birlikleri, köy tüzel kişilikleri, belediyeler, sivil toplum kuruluşlarının desteği alınarak çalışmalar devam etmektedir” dedi. İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş’ta  “İki bakanlık arasında imzalan protokolle başlayan proje ortaklaşa güzel bir çalışma şeklinde devam etmektedir. Bugüne kadar ilimizde yapılan denetimler sonucunda 108 kurumda beyaz bayrak verilmişti. Bugün yeni okullarda bu kervana katılacak. Sağlıklı yaşam konusunda insanlarımızı küçük yaşlarda bilinçlendirmek istiyoruz. Bu konuda okullarda diş taramaları da yapılmaktadır. Sağlıklı yaşam konusunda aile ve okul eğitimi çok önemli. Siz kurum müdürlerimiz sayesinde daha da iyi olacağına inanıyoruz.” Diye konuştu.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)