Denizli İkili Öğretim Yakında Sona Eriyor

Denizlinin eğitimde hep üst sıralarda olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, ikili öğretim yapan çok az okul kaldığını belirtti.

Denizli İkili Öğretim Yakında Sona Eriyor

Denizli Valiliği, düzenlediği programla eğitime destek olan hayırsever vatandaşlarla bir araya geldi. "Eğitim Sevdalısı Tüm Hayırseverlerimize Minnettarız" isimli toplantıya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, milletvekilleri ve hayırsever vatandaşlar katıldı. 

İKİLİ ÖĞRETİM BİTMEK ÜZERE

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz,  Denizli’de 1112 okul ve eğitim kurumunun olduğunu, 800 tanesinin devlet okulu olduğunu söyledi. 188 bin öğrenciye 18 bin öğretmenin eğitim verdiğini belirten Oğuz, Okullarımızın artık her biri bir kolej statüsüne geldi.  Bugüne kadar hayırseverlerimizle yapılan protokol sayımız 484’tür. Bunların 200’yakını benim görev yaptığım sürede imzalandı. Göreve başladığımda ikili öğretim yapan okul sayısı 88 civarındaydı. Bugün ikili öğretim yapan okul sayısı bitme noktasındadır.” dedi.  

DENİZLİ HEP ÖN SIRADA

Denizli’nin okul öncesi eğitimde zorunlu iler kapsamına girmediğini fakat  bu konuda Ege’de birinci Türkiye’de üçüncü olduğunun altını çizen Oğuz,  “Sıralamalarda hep önde olduk. Hayat boyu öğrenmede Türkiye birincisi, okuma yazma da Türkiye üçüncüsü. Mesleki eğitimde de aynı şekilde hep ileri seviyede olduk.  2018 yılını mesleki eğitim yılı ilan ettik. Sanayicilerimizle birlikte inşallah bu yılı en iyi şekilde değerlendireceğiz.” İfadelerini kullandı. 

DENİZLİ OKUL MİMARİSİ HER YERE ÖRNEK OLUYOR

Toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Denizli'de yapılan okulları diğer illere örenek gösterdiğini söyledi. Zeybekci, "Türkiye'nin her yerinden gelirler bizden projelerini ve kopyalarını alırlar giderler. Denizli'miz bu anlamda hakikaten muhteşem bir özelliğe, güzelliğe sahip." ifadelerini kullandı.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Eğitimde fırsat eşitliğinin her şeyden önemli olduğunun altını çizen Zeybekci, şöyle konuştu:
"Anayasa'da birinci sıraya konan bu ülkenin, bu milletin geleceği çocuklarımızın eğitimde fırsat eşitliği hakkıdır. Denizli dahil olmak üzere Türkiye'nin tamamında eğer bir okulumuzda bir branşın öğretmeni yoksa bu sistem yanlıştır. Öğretmenlerimizin aile birliği, benim oradaki çocuğumun eğitimde fırsat eşitliği öğretmen hakkından önde değildir. Türkiye olarak bu konuda bir karar vermemiz gerekiyor. Öncelik, yani şu olmamalı, oradaki çocuğumun eğitimde fırsat eşitliği hakkına halel getirecek bir diğer adım asla ve asla olmamalı. Onun için de burada gerek valimize gerekse milli eğitim müdürümüze, bu konudaki hassasiyetlerinizi en üst seviyede tutmanızı özellikle rica ediyorum. Gidip geleceğiz veya onun gereğini yapacağız. Oradaki çocuğumuzu, okulumuzu dersimizi boş bırakıp da oradaki bir öğretmen kardeşimize falanca yerde ev.. Hiç kusura bakma. Benim için öncelikli olan oradaki çocuğumun hakkıdır. Böylelikle ileri gideceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize söylediği muasır medeniyet ve ötesine geçmeyi ancak böyle başaracağız."

“ÖZELLİKLE KIZ ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKIN”

Hayırseverlere seslenen Bakan Zeybekci, "Burs verin, yurt yapın, özellikle kız çocuklarımıza sahip çıkın. Bu milletin geleceğini oluşturacak olan o yavruları doğuracak olan anneler onlar. Onları korumamız lazım. Onlara iklim, ortam yaratmamız lazım. O kız çocuklarımızın gözü ve aklı başka şeyde olmamalı. Kalacak yer derdinde, yiyecek, içecek ve harçlık derdinde olmamalı. Kızlarımız konusunda biraz daha hassas olmanızı sizden özellikle istirham ediyorum." dedi.
Bakan Zeybekci, toplantıda 2 ve daha fazla okul yaptıran 30 hayırsevere plaket verdi, toplu fotoğraf çektirdi.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243