Başkan Şevik: Buldan'ın her sokağı bir eğitim atölyesi

Belediye Başkanı Mustafa Şevik, tarihi ve kültürel varlıklarıyla açık hava müzesi olan Buldan’ın akademik çalışmalara ev sahipliği yapacağını söyledi.

EĞİTİM 18.10.2021, 15:25
Başkan Şevik: Buldan'ın her sokağı bir eğitim atölyesi

HABERDENİZLİ.COM

BULDAN’IN  HER SOKAĞI BİR EĞİTİM ATÖLYESİ”

Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu’na kazandırılan Restorasyon-Konservasyon, Analiz ve Uygulama Laboratuarı’nın,  ilçede devam eden restorasyon çalışmaları için oldukça önemli olduğunu söyleyen Başkan Şevik, “Sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleriyle her sokağı bir eğitim atölyesi olan Buldan,  öğrencilerimiz için büyük şanstır. Devam eden restorasyon çalışmalarımıza akademik destek sağlayan Rektör Prof.Dr. Kutluhan’a teşekkür ederiz ” dedi.

Geçtiğimiz hafta içerisinde PAÜ Buldan Meslek Yüksek Okulu’nda Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kutluhan ve Buldan Kaymakamı Murat Sarı’nın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Restorasyon-Konservasyon Analizi ve Uygulamaları Laboratuarı’nın ilçe için önemli bir kazınım olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, laboratuarın devam eden restorasyon uygulamalarına önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Başkan Şevik, İlçenin sahip olduğu tarihi ve kültür mirası mimari yapılarının doğallığı bozulmadan, yapıldığı döneme, kullanılan malzemelere uygun ve özgün niteliğine bağlı kalınarak restore edilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasında oldukça önemli olan bu laboratuarın Buldan’a kazandıran PAÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kutluhan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Belediye Başkanı Mustafa Şevik, tarihi ve kültürel varlıklarıyla açık hava müzesi olan Buldan’ın akademik çalışmalara ev sahipliği yapacağını söyledi.

“BULDAN’IN HER SOKAĞI BİR EĞİTİM ATÖLYESİ”

Kaymakamlık, Belediye ve sivil vatandaşlar tarafından yürütülen restorasyon uygulamalarının hız kazandığı Buldan’ın her sokağının bir eğitim atölyesi olduğunu vurgulayan Başkan Şevik,  “İlçemiz sahip olduğu tarihi ve kültür mirası evleriyle bir eğitim atölyesidir. Öğrencilerimiz, açık hava müzesi olan ilçemizin her sokağında uygulamalı eğitim alabilecekleri için oldukça şanslılar” diye konuştu.

KRAL YOLU, SOSYO İKTİSADİ KALKINMA GÜZERGÂHI OLACAK

Belediye Başkanı Mustafa Şevik,  PAÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kutluhan’ın Buldan ziyaretinde Üniversite –Belediye işbirliğinin geliştirilmesi açısından oldukça verimli görüşmelerin de gerçekleştirildiğini söyledi.  Buldan turizmi için oldukça önemli olan Kral Yolu projesine,  Prof.Dr. Ahmet Kutluhan’dan destek sözü aldıklarını belirten Başkan Şevik,  Buldan’ın Turizm potansiyellerinden biri olan Hierapolis- Laodikya-Tripolis,- Buldan Evleri - Süleymanlı Yayla Gölü’nü kapsayan Kral Yolu’nun Sosyo İktisadi Kalkınma Güzergahı olarak belirlenebileceğini söyledi.  Başkan Şevik, “PAÜ Rektörümüz sayın Prof.Dr. Kutluhan ile Kral yolu projemizi görüştük.  Kral Yolu Projesine,  Sosyo -İktisadi Kalkınma Güzergâhı olarak destek vereceklerinin sözünü aldık.  Eski ticaret yolu olan Kral Yolu’nun yeniden canlandırılması amacıyla verilen destek sözleri bizleri umutlandırıyor ve tabii ki heyecanlandırıyor” dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Şevik, tarihi ve kültürel varlıklarıyla açık hava müzesi olan Buldan’ın akademik çalışmalara ev sahipliği yapacağını söyledi.

BEYLER KONAĞI’NI DA MASAYA YATIRILDI

Buldan'ın Dokuma Pazarı Caddesi'nde yer alan ve 2013 yılında Belediye tarafından restore edilen Beyler Konağı, eğitim amaçlı Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Buldan Meslek Yüksekokulu’na devredilmişti.  Başkan Mustafa Şevik ile Rektör Kutluhan ile Buldan Belediyesi’ne Tarihi Kentler Birliği’nin Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamaları ödülünü kazandıran Beyler Konağı’nı masaya yatırdı. Burasının Pamukkale Üniversitesi- Buldan Belediyesi işbirliği ile hem öğrencilerin eğitim göreceği hem de Buldan’a gelen yerli ve yabancı konukların kalabileceği Konuk Evi olarak yeniden değerlendirilebileceğini söyleyen Kutluhan,  Başkan Şevik’i başarı sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamalarıyla aldıkları ödülden dolayı kutladı.

Yorumlar (0)