17 büyük Türk Devletinin bayrağını yapmak için 1 ay uğraştılar

Denizli’de Arif Yalınkaya Ortaokulu 7/E sınıfı öğrencileri tarafından bir ayda 17 Türk Devletinin bayrakları yapıldı. Saten ve ipek kumaş üzerine boyama tekniği ile 82 santimetreye 121 santimetre ebatlarında öğrenciler tarafından yapılan bayraklar okul koridorlarında sergilenecek.

17 büyük Türk Devletinin bayrağını yapmak için 1 ay uğraştılar

Denizli’de Arif Yalınkaya Ortaokulu 7/E sınıfı öğrencileri tarafından bir ayda 17 Türk Devletinin bayrakları yapıldı. Saten ve ipek kumaş üzerine boyama tekniği ile 82 santimetreye 121 santimetre ebatlarında öğrenciler tarafından yapılan bayraklar okul koridorlarında sergilenecek. Arif Yalınkaya Ortaokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Hakan Balaban, öğrencilerin resim dersinde Türk tarihine damga vuran devletlerin bayraklarını da yaparak öğrendiklerini söyledi. Haftada bir saat okulun resim atölyesinde ve boş vakitlerinde öğrencilerin bayrak yapımı için çalıştıklarını belirten Öğretmen Balaban, “Öğrencilerimle farklı bir çalışma yapmak istedim. Bunun içinde internetten ve tarih kitaplarından araştırmalar yaparak, Orta Asya ve Avrupa’da kurulan büyük Türk Devletlerinin listesini ve bayraklarını belirledik. Renkli yazıcılardan aldığımız çıktılarla da her öğrencimiz tarihe ismini yazmış, adları kahramanlık destanlarıyla yazılan Türk Devletlerinin bayraklarını yapmaya başladı. Bayrakların yapımı için saten ve ipek kumaşlarla, kumaş boyaları kullandık. Standart bayrak ebatlarında öğrencilerim tarafından bir ayda tamamlanan bayrakları okulumuzun salonlarında sergileyeceğiz. Her bayrağın altında bayrağı yapan öğrencimizin ismi yazılacak.” dedi. Öğretmen Balaban, öğrenciler tarafından  
Büyük Hun İmparatorluğu, Batı Hun İmparatorluğu, Avrupa Hun İmparatorluğu, Ak Hun İmparatorluğu, Göktürk İmparatorluğu, Avar İmparatorluğu, Hazar İmparatorluğu, Uygur Devleti, Karahanlılar, Gazneliler, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Harzemşahlar, Altınordu Devleti, Büyük Timur İmparatorluğu, Babür İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu, KKTC Bayrağı ve Türkiye Cumhuriyeti bayraklarını da yapıldığını söyledi.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2012, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER