Yüksek Faize Takılıp Ev Alamayanlara Müjde!

Denizli Ticaret Odası bankalarla birlikte düzenlediği 'herkes için konut desteği' kampanyası ile konut almak isteyen vatandaş ve müteahhitler arasında köprü vazifesi görecek.

Yüksek Faize Takılıp Ev Alamayanlara Müjde!

HABERDENİZLİ.COM

Denizli Ticaret Odası'nın 17 bini aşan üyesiyle, Denizli'nin en büyük, En aktif sivil toplum örgütü olduğunu söyleyen Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli'de satışa hazır 3 bin konutun satılabilmesi için vatandaşla bankalar arasında köprü vazifesini yüklendiklerini belirtti.

İnşaat sektörüne mensup üyelerinin alım satımlarda yaşadığı sorunları azaltmak, bürokratik işlemleri daha hızlı aşmak ve sektörün iş hacmi ile verimliliğini artırmak için bu kampanyanın önemli olduğunu belirten Erdoğan, "Denizli’mizde bugün itibarıyla tamamlanmış veya tamamlanmakta olan, satışa hazır bekleyen yaklaşık 3 bin adet konut var. Odamız, Denizli'de oluşan konut stokunun eritilmesine yönelik bir fikirle yola çıktı. 'İkame amaçlı konut üreten inşaat müteahhitleri'nin bulunduğu 3 numaralı meslek komitemiz ile yönetim kurulumuzun uhdesinde, 4 ay boyunca yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Buradaki temel hedef, yüksek faiz oranlarından kaynaklanan satışlardaki azalmaya, çare olmak" dedi.

Fizibilite çalışmalarında acil nakit ihtiyacı duyan müteahhitlerin, uygun faiz oranı bulması durumunda, konut isteyen alıcılar ile Denizli'de faaliyet gösteren; Akbank, Halk Bankası, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Yapı Kredi bankaları ile koordinasyon sağlayarak çözüm üretebildiklerini söyledi.

Erdoğan, "Piyasadaki güncel oranlar yerine, makul oranları sağlayarak, aradaki farkın müteahhit firma ve bankalar arasındaki anlaşmalar ile giderilebileceğini de tespit ettik. Bu konuda bankaların temsilcileri ile birebir görüşmeler gerçekleştirdik; bazı bankalarımızla iş birliğine gittik. Kampanyamız özetle, hali hazırdaki büyük inşaat firmalarının kendi bünyelerinde finanse ederek çeşitli kampanyalar adı altında piyasaya sunduğu satış ve pazarlama yönteminin, Denizli Ticaret Odası eli ile daha alt ölçekte iş yapan firmalara da ulaştırılmasıdır. Bu sayede, sektör aşağıdan yukarıya yeniden dinamizm kazanacaktır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Konut alacak vatandaşlar dilediği müteahhit firmaya başvurarak kampanyamıza destek veren ilgili banka ve finans kuruluşları iş birliği ile 0.98’den başlayan oranlar ile kredi kullanımı şansı elde edebilecek! Ancak, satış ile ilgili şartlar alıcı ve satıcı arasında ki anlaşmayla belirlenecek. Bu noktada Odamız ile kampanyamıza katkı sağlayan ilgili bankaların müdahalesi söz konu olmayacaktır.

Kampanyamızın tanıtımı için, kentimizin çeşitli yerlerine odamızın girişinde de gördüğünüz afişlerimiz asılmaya başlandı. Ayrıca bilboardlarda, halk otobüslerinin içleri ile arkalarında ilanlarımız olacak. Odamızın web sayfası ile sosyal medya hesapları gibi internetteki iletişim noktalarından, halkımız bilgilendirilecek. Yazılı, görsel ve işitsel medyamızda kullanılacak ilanlar ile daha geniş kitlelere ulaşılacak. Kampanyamıza katılan firmaların inşaatlarına, kampanyaya dair bez brandalar asılacak.

Kampanyamız sayesinde, Denizli'de satış için bekleyen konutların %10’luk kısmına bile yol açabilmek bizim açımızdan başarı olacaktır. Zira böyle bir oran, piyasalara 120 milyon TL’lik bir finansal hareketlilik getirecektir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER