DTO, Kur Farkı Modelinin Olumlu Etkileri Olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaların ardından Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan'da bir açıklama yaptı.

DTO 21.12.2021, 17:19
DTO, Kur Farkı Modelinin Olumlu Etkileri Olacak
banner1749

DTO Başkanı Erdoğan açıklamasında, "Bundan sonra, hiçbir vatandaşımızın 'kur daha da yükselecek' çekincesiyle mevduatını Türk Lirası’ndan dövize yönlendirmeye ya da geçirmeye ihtiyaç duymamasını umuyoruz. Böyle bir tutum iş dünyamızın, yatırımlarının, sektörlerimizin ve ihracatçımızın önündeki önemli bir engel durumundaki döviz kurlarındaki istenmeyen anlık sert yükselişleri, zamanla gündemimizden düşürecek, piyasaları istikrara kavuşturacaktır." dedi. 

Döviz kurundaki dalgalanmalardan dolayı fiyat belirlemekte zorlanan ihracatçılar için Merkez Bankası aracılığıyla doğrudan ileri vadeli bir kur değerinin belirlenecek olmasının sanayicinin önünü açacağını belirten Erdoğan, "Bu uygulama sanayicinin elini rahatlatacaktır. Kurdaki istenmeyen ani hareketlenmeleri önleyecek esas unsurlardan biri ise mevduat hesaplarıyla ilgili düzenlemedir… Bu sayede, vatandaşımızın bankadaki TL varlığının mevduat kazancı, kur artışından yüksek kaldığında bunun kendisine bir getirisi olacak. Kur getirisi, mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark yine doğrudan vatandaşa ödenecek. Ve bu kazançları da stopaj vergisinden de muaf olacak. Şirketlerce yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopaj da yüzde 10’a indirilecek. 

Döviz kuru garantili TL mevduat, ihracatçılarımıza yönelik ileri vadeli kur uygulaması, DİBS ve temettü ödemelerindeki stopajın kaldırılmasının yanı sıra BES'e ilişkin teşvikler gibi adımlar, değerlidir; tasarruf sahiplerini ödüllendiren bir yaklaşımdır. Döviz ve altın gibi değerli varlıklarını yastık altında tutmalarındansa, bu türdeki yatırımlarını ekonomimize kazandırmaları yönünde teşvik etmektedir. Bununla birlikte açıklanan yeni paketin, son dönemde ülkemizde baş gösteren dolarizasyon sürecini durdurmasını bekliyoruz. Halkımıza, bu süreçte piyasaların gerçek değerini görmesi ve bulması adına manipülasyona ve manipülatörlere prim vermemesini öneriyoruz. Bu sayede, sadece kısa vadede değil uzun dönemde de gerçek anlamda hem ülkemizin hem de iş dünyamızın ve vatandaşımızın, milletimizin kazanacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)