DTO Başkanı Özer: "Asgari Ücrette İşverene Yüklenilmemeli"

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, asgari ücretin 1300 TL’ye çıkarılırken işverenin mağdur edilmemesi gerektiğini belirtti.

DTO 13.11.2015, 17:48 13.11.2015, 17:55
DTO Başkanı Özer: "Asgari Ücrette İşverene Yüklenilmemeli"
Başkan Özer, yaptığı açıklamada,  işverenin üzerindeki yüklerin düşünülerek hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Elbette işçilerin ücreti arttırılmalıdır. Asgari ücretin net 1300 TL'ye çıkarılmasına karşı çıkmak mümkün değildir. Fakat bu artış gerçekleştirilirken işverene düşecek maliyet hesaplanarak, bu maliyeti telafi edecek bir sistem düşünülmeli ve işveren üzerindeki vergi yükü azaltılarak, işçinin toplam maliyeti 1500 TL olmalıdır” dedi. 
Başkan Özer, devletin asgari ücret artışını işverene yüklemesi durumunda kayıtdışı istihdamın artacağını dile getirerek, şöyle konuştu: “İşçilere verilecek bu zam, eğer işverene yüklenirse olumsuzluklar beraberinde gelecektir. Bu sebeple bu zam gerçekleştirilmeden önce taraflar karşılıklı olarak görüşüp uzlaşmalılardır. Aksi takdirde işten çıkarmalar ve kayıtdışı istihdam artacaktır. Böylelikle işsizlik rakamlarında artış daha fazla olacak, bu da ekonomimize zarar verecektir”  diye konuştu.
Yorumlar (0)