DTO Başkanı Erdoğan: İstihdam Desteği Artacak

Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak da adlandırılan ve TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 96 maddelik Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, Meclis’ten geçti. Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, yeni kanunla, İşsizlik Sigortası Kanunu’nda da düzenlemeye gidildiğini ve bu sayede istihdama yönelik desteğin artacağını söyledi.

DTO 22.03.2018, 10:06
DTO Başkanı Erdoğan: İstihdam Desteği Artacak

HABERDENİZLİ.COM

Yeni Meclis’te kabul edilen Torba Yasa ile İşsizlik Sigortası Kanunu’nda da değişiklik olacak. Buna göre; 1 Ocak 2018- 31 Aralık 2020 döneminde işe alınan sigortalılar nedeniyle ilave istihdam sağlayan özel sektördeki işverenlere 12 ay süreyle, gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği teşviği imkânı tanınacak. İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinde ilave işe alınacaklar için de daha yüksek tutarda sosyal güvenlik primi desteği geliyor.

“POZİTİF AYRIMCILIK” GÜÇLENDİRİLİYOR

Uzun zamandır bekledikleri bir düzenlemenin Meclis’ten geçmesine katkı sağlayan her kim varsa iş dünyası adına teşekkür ettiklerini dile getiren Başkan Erdoğan, “Bu, güzel bir gelişme. İşvereni ve çalışanıyla iş dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşları olarak uzun zamandır gerekli çalışmanın tamamlanıp kanunlaşmasını beklediğimiz bir tasarıydı. Görüyoruz ki, bizlerin teklif ve beklentileri dikkate alınıyor ve hızla gereği yerine getiriliyor. Bu sayede kadın, genç ve engelli istihdamında teşvik süresi 12 ay yerine 18 ay olacak. İmalat sektöründe çalışan küçük işletmelere ve esnafa bu yıl uygulanmak üzere, 18 yaşından büyük ve 25 yaşından küçük en fazla iki kişi ilave istihdam sağlamaları halinde, gelir vergisi stopajı, damga vergisi, sosyal güvenlik primi ve asgari ücret üzerinden iki ayda bir ücret desteği verilecek. Kadınların da iş hayatına katılmalarını teşvik etmek amacıyla kadın hizmet erbabına işverenlerce kreş ve gündüz bakımevi hizmeti verilmek suretiyle doğrudan ya da asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 15'ini geçmeyecek şekilde sağlanan katkıya, gelir vergisi istisnası da getirilecek” dedi.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ DEVAM EDECEK

Başkan Erdoğan ayrıca, işverenlere son iki yıldır uygulanan 100 liralık asgari ücret desteğinin bu yıl da devam ettirileceğini kaydetti. Erdoğan, “Bu arada, gençlerin istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla düşünülen bir yenilik de var; 18-25 yaş arasındaki sigortalılara ait sigortalı işe giriş bildirgesinin, işe başlanılan tarihten itibaren verilmesine imkân sağlanacak. Kanuna göre, işe alınanların ücretlerinin, ilgili yılda uygulanan asgari ücretin aylık brüt tutarının prim ödeme gün sayısına isabet eden tutarı üzerinden hesaplanan gelir vergisinde, asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra kalan kısmı, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden terkin edilebilecek. Ücret ödemelerine ilişkin düzenlenen kağıtlara ait damga vergisinin aylık brüt asgari ücretin prim ödeme gün sayısına isabet eden kısmı ise, beyan edilmeyecek ve ödenmeyecek. Vergi teşviği 2020 yılı aralık ayı aşılmamak üzere, teşvik kapsamına giren çalışanlar için 12 ay süreyle geçerli olacak fakat, bu süre işe giriş tarihi itibarıyla teşvik kapsamına giren 18 yaşından büyük kadın, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek çalışanlar ile engelli olarak kayıtlı sigortalılar için 18 ay olarak uygulanacak” diye konuştu.
 

Yorumlar (0)