Denizli’de 230 gram ekmeğin fiyatını 2.5 lira olmasının ardından dolar kurundaki düşüş, gözleri ekmek fiyatına çevirmişti. Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, asgari ücretin ve tüm girdi maliyetlerin arttığına dikkat çekerek indirim olacak mı sorularına cevap verdi.

Ülkü Ocakları’nın Başlattı Ahde Vefa Ziyaretleri Devam Ediyor Ülkü Ocakları’nın Başlattı Ahde Vefa Ziyaretleri Devam Ediyor

Denizli’de 230 gram ekmek 18 Kasım itibariyle 2.5 liradan satılmaya başlandı. 75 kuruş zamlanan ekmeğin fiyatının artmasının nedeni olarak dolar kurunda artış ve un fiyatlarının yükselmesi gösterilmişti. Yaşanan bu artışların 1.5 ay sonrasında ise dolar kuru, düşmüş gözler de fırıncılara çevrilmişti.

BAŞKAN'DAN AÇIKLAMA...

Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, katıldığı bir programda indirim olacak mı sorusuna yanıt verdi. Karadaban, "Ekmek çok kıymetli. O dönem çok titiz davranarak ekmeğin  gramajını 30 gram arttırarak zam yapmak zorunda kalmıştık. Aradan geçen sürede ekmeğin kıymetini anladık. Biz zammı açıklarken henüz asgari ücret açıklanmamıştı. Asgari ücretin açıklanması ile birlikte esnafımıza bir yük daha bindi. Dolar kuru bu aralar sürekli inip çıkıyor. Bildiğiniz gibi rekolte düşüklüğü nedeniyle buğdayı ithal ediyoruz. TMO, bu konuda fırıncı esnafına destek oluyor. Un fiyatları yeniden arttı. Şimdilik ekmeğin fiyatının değişmemesi için elimizden geldiği kadar mücadele ediyoruz" dedi.