24.03.2021, 15:38

Deli Miyim?

İnsanların çoğu için psikoloğa gitmeye karar vermek oldukça zordur. Hatta bazılarımız psikoloğa gitmenin kötü olduğunu düşünmektedir. Birçok insan tarafından kabul gören psikoloğa giden insan delidir şeklinde bir inanış vardır. Tepkiler genellikle “Bakın şu kişi psikoloğa gidiyormuş, demek ki deli.” ya da “ Psikolojik ilaç kullanıyormuş, ne yapacağı belli olmaz.” şeklinde olmaktadır. Bu yazıdaki amacım psikoloğa gitmenin delilik ile bir alakası olmadığını anlatmak ve bir psikolog olarak ne yaptığımız hakkında hepimizi bilgilendirmek. 

Öncelikle delilik kavramına bakalım. Delilik çok kapsamlı ve tam olarak ne olduğu belli olmayan bir kavramdır. Bir insana deli demek o insanı tanımlamaktan çok damgalamak ve karalamak için kullanılan bir sözcüktür. Yani normallik tanımına uymayan insanlar bazılarımız için delidir. Örneğin; kaygı düzeyi yüksek olan, depresyona giren veya duygularını uçlarda yaşayan insanlar sizce deli midir? Buna şöyle bir bakış açısı sunmak istiyorum; hepimiz fiziksel görünüş olarak birbirimizden farklıyız. Kimimiz uzun, kimimiz kısa; bazılarımız kilolu, bazılarımız ise zayıf. Fiziksel olarak farklı olduğumuz gibi ruhsal olarak da hepimiz farklıyız. Kendi normal kavramımıza uymayan bir kişi deli değildir. 

Nasıl fiziksel olarak hastalandığımız için doktorlara başvurup yardım alıyor isek aynı durum ruhumuz içinde geçerlidir. Ruhumuz hastalandığı zaman da bir psikoloğa gitmek ve yardım almak oldukça önemlidir. 

Yaşanan bir travma, içinden çıkamadığımız bir stres, geçmişte yaşanan üzücü ve etkisinden kurtulamadığımız olaylar vb. gündelik hayatımızı yönetmemizde bize sıkıntı çıkaran durumlarda bir uzmandan yardım almak hayat kalitemizi yüksek seviyeye çıkarmak için oldukça faydalıdır. 

Peki psikologlar ne yapar? Anlattığım şeyleri başkalarına anlatır mı? Yaşadığım durumlar için beni yargılar mı, ayıplar mı? Şimdi bu sorulara bir psikolog olarak tüm açıklığım ile cevap vereceğim. Biz psikologlar sizin sorunlarınızı dinler size farklı bakış açıları sunar ve gözden kaçırmış olabileceğiniz durumlar konusunda yardımcı oluruz. Asla sizi yönlendirmez, yapmanız gerekeni söylemeyiz. Olaylar karşısında “Acaba şunu düşünmüş olabilir misiniz?” gibi konu hakkında daha geniş ve kapsamlı düşünmenize yardım ederiz. Psikolog olarak etik açıdan danışan ile danışman arasında geçen görüşmenin gizliliği en esastır. Yani sizin anlattığınız olaylar, konular üçüncü bir kişi ile asla paylaşılmaz. Hiçbir psikolog yaptığınız davranışlar, başınızdan geçen olaylar için sizi yargılamaz veya ayıplamaz. Bizim asıl amacımız size yardım etmek, asla yargılamak değil.  

Kısacası bir psikoloğa gitmek sizi alsa deli yapmaz. Fiziksel sağlımız ne kadar önemli ise ruhsal sağlımız da en az o kadar önemlidir. Sağlıklı bir birey olmak sadece bedensel yönden hiçbir hastalığımızın ya da bedensel engelimizin olmaması demek değildir. Gerçek anlamda sağlıklı olmak kişinin bedensel, ruhsal, sosyal ve psikolojik yönden hiçbir sıkıntısının olmaması demektir.  

Umarım bazı soruları cevaplamış, size yardımcı olabilmişimdir. Hepinize sağlıklı günler dilerim…
 

Yorumlar (3)
Madyakızı 1 ay önce
Çok haklısınız Şevval hanım bende ilk psikoloğa gidişimde böyle düşünmüştüm ama bu sadece bir yanılgıdan ibaret
Aysel Aytekin 1 ay önce
Şevval hanim yazılan yorumlara bakmayın ben ve ailem yazılarınızı dört gözle bekliyoruz bize çok faydanız oldu .İnsanların kendi yapamadıkları şeyleri kıskanma huyları vardır ki böyle yorumlar yapıyorlar canınızı sıkmayın.
Kut 2 ay önce
Bu sitenin editörü, editörlüğün sadece noktalama işaretlerini düzenlemekten ibaret olduğunu düşünüyor olmalı ki bu kadar kötü yazılmış ve düzenlenmiş bir makalenin yayınlanmasına izin veriyor. Ne üzücü.