Denizli Devlet Hastanesi Algoloji Uzmanı Dr. Muhammet Murat Çubukcu, Covid Sonrası Sendrom ağrıları denilen hastalık geçirdikten sonra haftalarca sürebilen ağrılar ortaya çıkabildiğini belirterek kişilerin bu ağrıları ihmal etmemesini istedi.

HABERDENİZLİ.COM

Algoloji Uzmanı Dr. Muhammet Murat Çubukcu, Algolojinin ağrı bilimi olduğunu belirterek hakkında şu bilgileri verdi: “Ağrı aslında vücudun savunma mekanizmasıdır. Herhangi bir nedenle gelişmiş doku hasarı sonucu ortaya çıkar ve hasarın onarımıyla kaybolur. Ancak ağrı uzadıkça kronikleşir ve başlı başına tedavi edilmesi gereken bir hastalık tablosu haline gelir. İşte Algoloji esas olarak bu kronik ağrı olguları ile ilgilenmektedir” dedi.

Kronik ağrıya en çok bel, boyun, omuz, diz ağrıları gibi kas iskelet sistemi kaynaklı ağrıların neden olduğunu ifade eden Dr. Muhammet Murat Çubukcu, Covid-19 sonrası da bazen haftalarca sürebilen ağrılar görülebildiğini söyledi. Çubukcu: “Migren, gerilim tipi başağrısı gibi durumlar da sık görülen kronik ağrı tablolarıdır. Ayrıca kanser, inme, omurilik yaralanmaları, zona, damar tıkanıklığı, diyabet, sinir hasarı gibi çok farklı ve çeşitli hastalıklar uzamış kronik ağrıya neden olabilirler. Şimdi bunlara bir de Covid-19 eklenmek üzere. Covid-19 geçirip akut dönemi atlatan ve PCR testi negatifleşen bazı hastalarda bir takım belirtilerin haftalarca hatta aylarca devam ettiğini biliyoruz. Bu tablo şimdilik “Covid Sonrası Sendrom” olarak adlandırılmıştır. Covid sonrası sendromlu hastalarda yorgunluk, nefes darlığı ve konsantrasyon güçlüğü gibi belirtilerin yanı sıra, baş ağrısı, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, eklem ve kas ağrısı gibi ağrılı durumlar da ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

Covid Sonrası Sendrom Ağrılarına Dikkat!

Covid Sonrası Sendrom Ağrıları Nedenleri

Gün geçtikçe Covid-19 hakkında bilinenler artsa da Covid sonrası sendromda görülen ağrıların mekanizmasının hala net olmadığını söyleyen Çubukcu, hastalığın akut döneminde şiddetli ağrı olması, yine akut dönemde uzun süre hareketsizlik, ciddi inflamasyon, kas ve sinir dokusunun tutulumu, damar tıkanıklıkları, hastanın var olan diğer kronik hastalıkları, genetik özellikleri, anksiyete ve depresyon varlığı gibi pek çok faktörün bu ağrıların meydana gelmesinde etkili olduğuna dair araştırmalar olduğunu vurguladı. 

42 Yaşında İlk Gebeliğinde Üçüz Bebek Dünyaya Getirdi 42 Yaşında İlk Gebeliğinde Üçüz Bebek Dünyaya Getirdi

Bu şekilde ağrıları olanları Algoloj Polikliniğinde değerlendirdiklerini belirten Uz. Dr. Muhammet Murat Çubukcu; “Ne yazık ki Covid sonrası geçmeyen ağrılar çoğu kez ihmal ediliyor. Biz ağrı hekimleri olarak kronik ağrıları değerlendirirken artık Covid-19’u da sorguluyoruz. Hastalarımız Covid-19 enfeksiyonu geçirdi mi? Ne zaman geçirdi? Hangi belirti ve bulgular vardı? Covid-19’dan önce var olan ağrı, enfeksiyon sonrasında bir değişikliğe uğradı mı? Bu soruların cevapları ağrının daha sağlıklı değerlendirilmesi ve daha iyi tedavi edilmesinde bize yardımcı oluyor” diye konuştu ve ağrıların ihmal edilmemesini istedi.