ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİNE DİKKAT

Çocukluk çağı obezitesi tüm dünyada hızlı şekilde artan bir sorun haline gelmiştir. Üstelik çocukluk çağı obezitesi kalıcı olabilmekte, yaşam boyu kilo almaya meyilli vücut oluşabilmektedir.
 
  PEKİ ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?
 Televizyon ve bilgisayar başında vakit geçirmeye bağlı sedanter yaşam
Bebeklikte anne sütü ile beslenememe
Fast-food tarzı beslenme
Şekerli gıdaların fazla tüketimi obeziteyi tetiklemektedir.

Sebeplerine baktığımızda görüyoruz ki esasında fiziksel aktivite azlığı ve gereksiz enerji alımı vardır.  Şehirleşmenin getirdiği bir dezavantaj çocuklarımızın rahat ve özgür şekilde hareket edeceği alanlar kısıtlanmıştır. Şartlar her ne olursa olsun uygun bir yolla çocuklarımızın hareketli bir yaşam sürmesini sağlamalıyız. Evde de olsa bir şekilde onlarla hareketli oyunlar oynamalı, onlarla vakit geçirmeli ve onlara önemli olduklarını hissettirmeliyiz. Çünkü çoğu çocuk aile içi huzursuzluk veya yalnızlıktan dolayı da yemeye eğilim gösterebiliyor.

 Bununla birlikte teknoloji artık hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Evet teknoloji doğru amaçlarda kullanılırsa çok yararlıdır. Fakat bizi sosyallikten uzaklaştırmamalı, çevremizle olan muhabbetimizi etkilememelidir. Aynı şey çocuklarımız için de geçerlidir. Aileler çoğu zaman iş yoğunluğu gibi sebeplerden dolayı çocuklarına vakit ayıramamakta veya çocuğu susturmak için eline tablet, telefon vermektedir. Ben olabildiğince bunlardan uzak yaşanması gerektiği taraftarıyım. Çocuklarımız birlikte oyunlar oynayabilmeli, birbirleriyle iletişim kurabilmeli, fikir üretebilmelidir.

 Çocuklarımızı eğitmemiz gereken bir konu da zamanlarını nasıl yönetmeleri gerektiğidir. Oyun zamanı ayrı, yemek yeme zamanı ayrı, uyku zamanı, ders zamanı ayrıdır. Bunu kavramaları önemlidir.

 Son zamanlarda marketlerle birlikte çoğu işletmelerde basit şeker ve doymuş yağ içeriği yüksek, katkı maddeleri içeren yiyecek ve içecekler mevcuttur. Tat olarak daha cazip geldiği için ve özellikle reklamlarla desteklendiği için çocukların çokça talep ettiği bir  gruptur. Ben bizim ihtiyacımız olan her şeyin doğada var olduğunu düşünmekteyim. Gerekli olan vitamin, mineral, posa, karbonhidrat, protein ve yağlar hayvansal ve/veya bitkisel kaynaklı olarak doğada mevcuttur. Bu demek değildir ki bu besinlerden istediğiniz kadar yiyin. Tabi ki her şeyin en güzeli yeterli ve dengeli olanıdır. Netice itibariyle çocuklarımıza sağlıklı olanlar ile sağlıksız olanlar iyice anlatılmalı gerekirse bu konuda bir eğitim alınmalıdır.

 İnsan yediklerinden oluşur. Vücudumuza ne alırsak hücrelerimize, dokularımıza o yerleşecektir. Dengeli bir diyetle alınması gereken protein, yağ, karbonhidrat ihtiyacımız karşılanacaktır. Hele de çocukluk döneminde büyüme-gelişme devam ettiği için bu dönemde vücuda alınacak olan besinler daha da önem arz etmektedir. Büyüme ve gelişme için özellikle yeterli protein, vitamin ve mineral alımı önemlidir. Süt ve et grubu, protein içeriğiyle bu dönemde alınması gerekli olan besinlerdir. Özellikle beyin gelişimi için gerekli olan omega 3 içeriği ile balık, haftada 1-2 kez tüketilmelidir. Yine sebze ve meyveler genel olarak vücudu hastalıklardan koruyan antioksidanlar yönünden zengindir.

 Çocuklarımıza yemek yemeyi öğretelim!! Aile ile sofraya oturmayı, aile ile yemek yemeyi öğretelim. Sebze, meyve, et grubu, süt grubu, tahıllar, kuru baklagiller, sert kabuklu yemişler dengeli şekilde diyetlerinde bulunmalıdır.

 Çocuğu eğitmek kadar bebeklik döneminde anne sütü ile beslenmesi de çocuğun obezite durumunu etkilemektedir. Anne sütünün önemine daha sonra detaylı olarak değineceğiz.

  Netice itibariyle çocukluk dönemi gerek psikolojik gerek sosyal yönden çok hassas bir dönemdir. Bu dönemde obezite durumu çocuğun arkadaş çevresinde dışlanmasına dahi sebep olabilmekte ve bu ise psikolojik olarak olumsuz etkiler oluşturabilmektedir.

 Ebeveynler olarak çocuklarınızı beslenme konusunda eğitiniz, obezite durumunda mutlaka bir diyetisyenden destek alınız.

YORUM EKLE