banner1348

Geleneksel Köy Hayrı Yapıldı

Denizli'nin Çivril ilçesi, Tokça Mahallesi’nin ‘Kuzanlar’ olarak bilinen mesire alanında yapılan ve geçmişi yüz yıla dayanan geleneksel köy hayrı, köylülerin ve dışarıdan gelen yüzlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Geleneksel Köy Hayrı Yapıldı

Çivril'in Tokça Mahallesinde, Köyde yaşayan vatandaşların kendi imkânlarıyla düzenledikleri ‘hayır yemeği’ Tokça mahallesinin ilk yerleşim yeri olan Kuzanlar mesireliğinde yapıldı. Her yıl yapılan ve çevre köyler ile köy dışında yaşayan Tokça’lıların katılımıyla yaklaşık 1000 kişiyi ağırladıklarını belirten Tokça Mahalle muhtarı Emin Öztürk “Hayır yemeğinin amacı başta köylülerin arasındaki bağı ve dayanışmayı arttırmak, birlik ve beraberliği sağlamaktır. Bu etkinlik hem bir şükür, hem de hasat öncesi yağmur ve bereket temenni niteliği taşıyor. Yemeğimize çevre köylerden ve ilçemizden çok kişi katılıyor. Yemeğin sonunda toplu olarak dua yapılıyor. Duada köyümüzün ve ülkemizin başına bela, kaza gelmemesi için hep bir ağızdan dualar ediyoruz” dedi.

Hayır yemeği geleneğini gelecek nesillere aktarılmasının kendileri için önemli olduğunu da sözlerine ekleyen muhtar Emin Öztürk “Hayır yemeğimiz bir asırdır yapılıyor. Bizde gelecek nesillere aktarmak için çaba sarf ediyoruz. Hayır yemeği için bir gün önceden traktör ile görevliler ev ev dolaşır malzeme toplar. Kim ne verirse ne kadar verirse alınır. Ertesi günde kuzularımız keçilerimiz kesilir, Kuzanlar’da yemeklerimiz pişer dualar eşliğinde misafirlerimizle birlikte yenir” dedi.

Bir Asırlık Gelenek Sürüdürülüyor

Kaynak: YeşilÇivril

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER