Eşek Sütü İle Şifa Dağıtıyor

Çivril’in Kocayaka mahallesinde yaşayan Mustafa Karaçoban gazetede gördüğü haberden sonra eşek yetiştirip sütünü sağmaya başladı. Eşek sütünün birçok hastalığa iyi geldiğini öğrendiğini belirten Karaçoban “altı eşeğim var ikisini sağıyorum. Seneye hepsi süt verecek. Özellikle kanser ve astım hastaları eşek sütü almak için geliyor” dedi.

Eşek Sütü İle Şifa Dağıtıyor

Çivril’e 12 kilometre uzaklıkta bulunan Kocayaka mahallesinde çobanlık yapan Mustafa Karaçoban gazetede gördüğü bir haberden etkilenerek bahçesinde eşek de yetiştirmeye başladı. 42 yıldır çobanlık yapan ve 200 keçisi bulunan Mustafa Karaçoban geçen yıl okuduğu bir haberden sonra evinde bulunan eşeğinin yanına iki eşek daha alarak eşek sürüsü kurdu. Şu anda altı eşeği bulunan ve bunlardan ikisinden süt aldığını belirten Mustafa Karaçoban “şu an iki hayvandan günde iki litre süt alıyorum. Gelecek sene diğer dört eşek daha süt verecek ve günlük üretimim 8 – 10 litreye çıkacak” dedi.
 
ASTIM VE KANSER TEDAVİSİ GÖRENLER GELİYOR
 
Eşek sütünü 12 ay boyunca sağabildiklerini belirten Mustafa Karaçoban “eşek yıl boyu sağılabilen bir hayvan. Yavrusu sütten kesildikten sonra her zaman süt verebilir. Eşek sütü çok yağlı ve şifalı bir süt. Geçen yıl süt satmaya başladım en çok astım ve kanser tedavisi görenler almaya geliyor. Gelenlere genelde eşek sütünü sağar sağmaz tükettiriyoruz. Sütü bardak ya da litre olarak satıyorum. Sütün litre fiyatı 100 lira ama bardakla alanlar ve hemen burada içenler için belli bir fiyatımız yok şifa bulsunlar gönüllerinden ne koparsa razıyız” dedi.
 
MİDE RAHATSIKLARINDA ÇOK ETKİLİ
 
Astım ve kanser tedavisi görenlerin yanında Mide rahatsızlığı olanlarında eşek sütünü tedavi için tercih ettiğini belirten Karaçoban “eşek sütü diğer sütlere oranla daha yağlı olduğu için mide içinde çok faydalı, özellikle ülser ve mide yanması olanlar bir iki bardak içtikten sonra iyi oluyorlar” dedi.
 

Kaynak: Yeşil Çivril Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER