Çivril FETÖ/PDY Davasında Tanıkların İfadesi Mahkeme Heyetini Güldürdü (Özel Haber)

31 kişinin yargılandığı Çivril FETÖ/PDY Davası perşembe günü öğleden sonra devam etti. Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in görev başındayken kazada şehit olması nedeniyle geç başlayan davada tanıkların ifadesi salondakileri ve Mahkeme Heyetini Güldürdü

ÇİVRİL 12.05.2017, 11:12 16.07.2018, 16:34
Çivril FETÖ/PDY Davasında Tanıkların İfadesi Mahkeme Heyetini Güldürdü (Özel Haber)
banner1641

Denizli EGS Kongre Merkezi’nde 3. Ağır Ceza Mahkemesinde FETÖ/PDY’nin Çivril ilçesi esnaf grubuna yönelik devam eden mahkemede dün tanıklar dinlendi.

3 kısma ayrılan Çivril esnaf yapılanmasının bu davasında 1’i firari, 18 tutuklu, 12 tutuksuz olmak üzere toplamda 31 sanık bulunuyor.

Aralarında Çivrilli şehit Ömer Kağan Kandemir’in amcası Aydın K’nin de aralarında bulunduğu davanın birinci kısmında dün öğleden sonra tanıklar Bayram D., Zülfikar K. ve Erkan K. dinlendi. Yalan beyanda bulunmayacaklarına dair yemin ettirilerek başlanan davada, ilk önce Zülfikar K. ifade verdi. Zülfikar K., “Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası, ne biliyorsanız gelin anlatın dedi. Ben de bildiklerimi anlattım. Vatandaşlık görevimi yaptım.” dedi.

15 Temmuz sonrası karakola gidip ifade verdiğini anlatan Zülfikar K.’nin ifadesinde yer alan, sanıklardan Osman A’nın damadı ve kızının KPSS’den 100 tam puan aldığı ifadesine itiraz eden sanık avukatı, mahkeme başkanına bir belge vererek Osman Aslan’ın kızının sadece 2014 yılında KPSS’ye girdiğini ve 53 puan aldığını, damadının da 100 tam puan almadığını belirtti. Sanık avukatı, tanık Zülfikar K.’ye Osman A.’nın damadının ismini sorduğunda, tanık Zülfikar K.’ bilmediğini söyledi. Tanık, sanıkların FETÖ/PDY örgütüne mensup olduğunu biliyor musun sorusuna, “Bunlar aynı grubun insanı, Çivril küçük yer herkes birbirini tanır.” dedi.

Davada ikinci tanık Bayram D., sanıklardan Osman A.’yı ayda 4 veya 5 kez camide gördüğünü, Aslan’ın HDP’yi desteklediğini söyledi. Kendisinden bağış, kurban gibi bir şey istenip istenmediği sorulduğunda, “Benden istemediler, buna cesaret edemezler, sohbet toplantılarına da çağıramazlar. İçlerinde bulunmadım. Çivril küçük yer, bunları konuşulanlardan biliyorum.” dedi. 

PENSİLVANYA'DA GÖKDELENDE ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAF PAYLAŞTI

Tanık Erkan K., Osman A.’nın yurt yaptırdığını konuşulanlardan bildiğini, yurtta toplantı olduğunu konuşulanlardan duyduğunu, oraya çağrılmadığını ve gitmediğini belirtti. Aydın K.’nin, 15 Temmuz’dan sonra Pensilvanya’da gökdelende ve limuzinde çekilmiş fotoğraflarını koyduğunu belirten sanığa mahkeme başkanının ‘Pensilvanya’da çekildiğini nerden biliyorsun?’ sorusu üzerine, tanık, ‘Başka nerde çekilecek’ dedi.

Paraları Aydın K’nin götürdüğünün söylendiğini belirten tanık Erkan K’ye, hakim paraların nerede toplandığını sordu. Tanık, ‘Yurtlarda toplanıyordur heralde’ dedi. Hakimin somut delilin var mı? Sorusuna, tanık somut delili olmadığını, Aydın K.’nin sohbet hocalığı yaptığını duydum. Ben gitmem, sokağa çıkmam, girip çıkan kimseyi görmedim, tanımıyorum.” dedi.

feto-pdy-denizli-civril-esnaf

AK PARTİ'YE ALTERNATİF PARTİ KURULACAKTI

Atasay K.’nin parti kurup Ak Parti’ye alternatif olacağını söyleyen tanık Erkan K., bunu nerden biliyorsunuz sorusuna ses kaydını facebooktan ve konuşulanlardan duyduğunu, Osman A.’nın bunu destekleyeceğini konuşmalardan duyduğunu belitti. Osman A’yı şikayet edip Atasay K.’yi neden şikayet etmediği sorulduğunda, oraya yetişemeyeceklerini ifade etti.

Mahkeme başkanının ifadeyi kime yazdırdığı sorusuna cevap vermek istemeyen tanık Erkan K., hakimin ‘yalan beyandan cezaevine gönderebilirim’ sözü üzerine Zülfikar K.’nin verdiğini, kendisinin de imzaladığını belirtti. Mahkeme başkanı, daktilo hatalarına bakarak Zülfikar K. ve Erkan K.’nin karakolda verdikleri ifadenin aynı olduğunu tespit etti.

Davada bugün ara karar verilmesi bekleniyor.

banner1640
Yorumlar (0)