Kazım Arslan: 8 Mart Kadınlarımızın Hak Ve Özgürlük Mücadelesidir

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan yaptığı yazılı açıklamayla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarken hükümete sert sözlerle yüklendi.  

Kazım Arslan: 8 Mart Kadınlarımızın Hak Ve Özgürlük Mücadelesidir

HABERDENİZLİ.COM

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, 8 Mart Dünya kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Kadının erkekle eşit koşullarda istihdama, eğitime ve siyasete katılımının laik Türkiye Cumhuriyeti’nin olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Arslan,  “Şimdi ise kadını ikinci dereceye itmeye çalışan, şiddet kıskacına alan, çalışma hayatına arka sıralardan katan, kadın yönetici ve liderliğine tahammül göstermeyen her toplumsal ve siyasal yapı, özellikle bu iktidar ülkenin geleceğinden çalmaktadır.” dedi.

Türkiye’de 100 kadından 32’sinin işgücüne katıldığının altını çizen Arslan, “Bugün ülkemiz, kadını istihdama yeterince katmayan anlayışla, OECD ülkelerinin ortalamasının neredeyse yarısı düzeyinde dolaşıyor. Bugün Türkiye’de her 100 kadından sadece 32’si işgücüne katılabiliyor, her 100 yöneticiden sadece 16’sı kadınlardan oluşuyor. Kadının OECD ortalaması olan yüzde 63’lük istihdam oranına kavuşturulmamasının 81 milyon nüfusa yıllık maliyeti 282 milyar Dolar, kişi başına düşen gelir kaybı ise yaklaşık 3 bin 500 Dolar’dır. 15-24 yaş arasındaki her 100 genç kadında genç işsizliği en az yüzde 23 düzeyinde seyretmekte, okuryazar olmayan kadınların oranı erkeklerin 5 katına varmıştır. Demek ki kadına Cumhuriyetle birlikte verilen bütün haklar bu gün dolaylı bir şekilde yok edilmek istenmektedir. CHP olarak buna izin vermeyeceğiz.” İfadelerini kullandı. 

Bu tablonun değişmesi için kadının eşit ve adil koşullarda eğitimden, istihdamdan ve siyasal haklardan yararlanması gerektiğini vurgulayan Arslan, “15 yılda çocuğa cinsel istismarın yüzde 434, cinsel tacizin yüzde 449 arttığı, kadına şiddetin 14 kat yükseldiği ortamdan çıkışın yolu kadının Cumhuriyetle başlayan özgürleşmesinden geçer. Tüm kadınların laik Cumhuriyetin öncülüğünde başlayan haklarına kavuşma ve güçlendirme sürecinin devamı için eğitim ve çalışma hakkını sonuna kadar savunuyor, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü yürekten kutluyorum.” Diye konuştu. 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243