CHP: OHAL, Milli İradeye Darbe Haline Gelmiştir

CHP 81 ilde yaptığı açıklamalarla OHAL’in derhal kaldırılmasını istedi. Denizli’de açıklama yapan CHP Denizli İl Başkanı Ali Rıza Ertemur, OHAL, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır.” İfadelerini kullandı. 

CHP: OHAL, Milli İradeye Darbe Haline Gelmiştir

HABERDENİZLİ.COM

CHP 81 ilde yaptığı açıklamayla Olağanüstü Hal’in (OHAL) bir an önce kaldırılmasını istedi. OHAL açıklaması CHP Denizli İl Başkanlığı binasında CHP Denizli İl Başkanı Ali Rıza Ertemur tarafından yapıldı. CHP’li vatandaşlarında katıldığı basın açıklamasında konuşan  Ertemur, Darbe ve darbecilerle mücadele için başlatılan OHAL’in gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüştüğünü ifade etti. 

AK Parti hükümetinin ilk günden bu yana darbecilerle mücadele etmediğini savunan Ertemur, “AKP Tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve sağcı solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır. Toplumda açılan çatlaklar genişletilerek derin çukurlar haline getirilmektedir” ifadelerini kullandı.

“İKTİDARA GELİRKEN OHAL’İ KALDIRMAK VAADİYLE YOLA ÇIKTILAR”

.AK Parti’nin iktidara geldiği dönemde OHAL’li kaldırmak vaadiyle yola çıktığını söyleyen Ertemur, “Bugün OHAL’den beslenen ve bir baskı rejimini KHK’lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Demokrasiden hızla uzaklaşılırken, OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiş, milli iradenin gaspı alenileşmiştir. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır. Parlamenter demokrasiye karşı girişilen harekâtın usulsüzlükleri, Anayasayı yok sayan kararlarla sözde tescil edilmiştir. Türkiye’de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır. Yemin ettikleri Anayasa’yı savunmak yerine cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir.” dedi.  

“OHAL BİR SİLAH HALİNİ ALMIŞTIR”

OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) toplumun üzerinde sallanan bir kılıç olarak, seslerini yükseltmek isteyen tüm kesimlere yönelik bir silah halini aldığını söyeleyen Ertemur sözlerine şöyle devam etti;

“Anayasayı yok sayan bir anlayış ile, KHK’lar yasal kapsamından çıkarılmış, yetki çerçevesini aşmıştır. Kış lastiği ve epilasyon merkezleriyle ilgili düzenlemeler dahi KHK konusu yapılırken, demokratik kitle örgütlerinin, gazetelerin ve dergilerin kapatılması iktidarın övündüğü icraatları olmuştur. KHK’lar hukuku katletmenin bir yolu olarak amansızca kullanılırken, haksızlığa uğratılan yüz binlerce taşeron işçisinin hak arama yolunun kapatılmasının da aracı olmuştur.”

“Böylesi bir ortamda, Cumhuriyet Halk Partisi ilk günden bu yana Cumhuriyetin temel değerlerini savunmaya, baskı rejimine karşı parlamenter demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye’nin kurucu partisi kimliği ve tarihsel sorumlulukları doğrultusunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkemizin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evrilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacağımızı bir kez daha altını çizerek ifade ediyoruz.”

“Toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkileyen, iş dünyasından sivil topluma, emekçilerden yargıya, medyadan eğitime kadar, herkese dokunan OHAL’in bir kez daha uzatılması gündemde iken, CHP olarak bir çağrı yapıyoruz. 15 Ocak 2018 günü Ankara’da düzenlenecek OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız.” 

“Bu olağanüstülüğü normalleştirmeye çalışanlara karşı CHP, Demokratik Kitle Örgütleri ve Sendikalar olarak bir kez daha ifade ediyoruz; OHAL’e artık yeter, OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz”
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2018, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243