Arslan'dan kolisyon çıkışı

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, anayasa paketinin anlatıldığının tersine koalisyona daha açık bir yapı getireceğini savundu. Arslan, cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldığında, partili cumhurbaşkanı seçtirmek isteyen partinin diğer partilerle koalisyon pazarlığına oturacağını iddia etti. 

Arslan'dan kolisyon çıkışı

Milletvekili Arslan, meclis çoğunluğunun başka partide, cumhurbaşkanının başka partide olması durumunda da koalisyon doğacağını belirtti. Anayasanın ciddi boşluklarla dolu olduğunu kaydeden Milletvekili Kazım Arslan, geçmişten bugüne koalisyon dönemlerinin büyüme oranlarının AKP'li yılların ortalamasından yüksek olduğunu kaydetti. Kazım Arslan "Dünyada en çok koalisyonla yönetilen Güney Amerika ülkeleri başkanlık sistemine sahip. Demek ki başkanlık koalisyonu kendiliğinden engellemiyor. Otoriter, tek adamcı başkanlıkla yönetilen ülkeler düşük büyüme oranına, otoriter yönetimlere, istikrarsız hükümetlere ve askeri darbelere sahne oldu. Geçen gün Venezuela seçmeninin bize yolladığı uyarı dolu anlamlı videoyu tekrar tekrar izleyelim. Bu referandum son şanstır" ifadesini kullandı.

Milletvekili Kazım Arslan'ın açıklaması şöyle:

BAŞKANLIK KOALİSYON DA DOĞURUR

Haftalardır başkanlık sistemini getirmek isteyenlere, "bir daha koalisyon olmayacak" diyenlere, koalisyonu kötüleyerek tek adam modelini getirmeye çalışanlara şunu söylüyorum: Hangi sistem olursa olsun halkın tercihine göre her zaman koalisyon olabilir. Bunun garantisi yoktur. Yapılacak değişikliğe göre, cumhurbaşkanı seçimi ve Milletvekili seçimi beş yılda bir aynı tarihte ve birlikte yapılacak. Meclisin çoğunluğunu alan parti cumhurbaşkanını birici turda seçtiremezse, iki hafta sonra yapılacak ikinci turda en çok oy alan iki aday arasında yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde, birinci olan partinin değil de diğer partinin adayı seçilirse, çıkan tablo karşısında cumhurbaşkanı başka partiden, Meclis çoğunluğu diğer partiden olduğunda koalisyon olmaz mı. Bunu nasıl görmüyorlar. Koalisyon olmayacak garantisini nasıl verebiliyorlar. Lütfen bunu herkes dikkate alsın, yapılacak anayasa değilikliği ile koalisyon olmaz garanti olmadığından "Hayır" oyu verin.” ifadelerini kullandı. 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER