“ÇERKEZ DE KIZ” OLMAK LAZIM …

“Bir Ankara sabahıydı. Soğuk günlerin  biri gidiyor, biri geliyordu. Kar dışarıda  yavaş yavaş yağıyor,  kalın manto, sıcak eldiven, sıcak astarlı çizme derken  her soğuk günün ardından ola gelen  şey tekrar ediyordu. Eğitim başladı başlayacak derken, soğuğu çözülmeyen ellerimin kıtlaması iyiden iyiye canımı sıkmaktaydı. Ayak uçlarım buz kesmiş hissizleşmiş, arada hareket edersim canlanır  umuduyla sağa sola sallanmaktayım,  acısını dayan   diyen içime attığım parmaklarım belki son görevini selametle yapmaktaydı. Ovdum, ovdum, tüm uzuvlarımı tek tek ovdum, oysa sadece kendimi avuttum. Ders başlamak üzereydi.  ben Ankara’da soğuğa meydan okurken, derse  hazır beklerken,  o  çıka geldi ve MOTTO Anadolu’da  “Çerkez de kız olmak”  değişi vardır. Duyanınız var mı  dedi ve devamını getirdi, bizde gelin..sustu gözleri öndeydi. Başını kaldırdı, o soğuk odayı ışığı ile  aydınlatan öğrencilerine baktı.

İzah etmek isteyeniniz var mı? Valla ne yalanım olsun ki, ne duydum ne işittim . Neymiş öyle, Çerkez de kız olmak,,, Hani Çerkezleri nasıl bilirsiniz derseniz onu hemen özet geçerim size. Efendim, şöyle;  bir zamanlar sarayın haremine özellikle Çerkezlerden kız seçilirmiş mesela . Çerkezlerin dillere destan güzellikte oldukları söylenir ki,  tarihe hiza veren “enlerin baş” karakteri,  Kırım Hanlığından, Sultan Yavuz’u ihya eden Ayşe Hafza Sultan var  aklımda diyiveririm. Yanına Sultan Süleyman’ın göz ağrısı Mahi-devran’ı eklesem doğru olur bilmiyorum?…A bak, nasıl unuttum, tabii yaaa, çiçek aşısı ilk kez Çerkez kızlarında uygulandı mesela,, Güzelliklerine düşkün olan Çerkezler,  bu illete karşı ilk aşının kendilerinde denendiği, sonucun fevkalade yüz güldürücü olduğunu benden önce söyleceklerdir mutlaka .…E başka derseniz, parmakların uçunda kuğulara taş çıkaran zariflikte dans eden Çerkez Halk Dansları gelir ki, uppppp uzun saçlarının sarmaladığı koynunda, cesareti barındıran , o baş döndüren zerafetleri ile erkeklerinin aklını başından alırken, aslında  alayına kafa tutan, kadın halleri gelir ki, başka ne denir bundan emin değilim…Fakındaysanız  isli Çerkez peyniri, Çerkez tavuğu gibi sıradan ayrıntıları bir kalem geçiyorum… riyakarlığa hiç  gelemedikleri vakiidir..  

Bizde ki kadın hallerine gelince vayyy halimize,,Vay ki vay… Efendim nikahlı kocasına imam nikahlı yeni kadınlar devşirmeye and içmişler var aramızda,,,Etrafta fır dönüyorlar haberiniz olsun,,,Bir kaçını oltaya takmakta zor değil artık,,, sosyal medyaya davet bırak, hooooop bi dolusunu kapısında bitiversin, işte tamam ,,Seni evlendirelim programa çıkanları  görmedik mi canım hadi söyletmenin beni,,,Komşu kapısı çalmayı bilmeyeni,  ekranda hayatının aşkını bulmaya, varıyor,,,Hani sen mahallenin en sessiz, cici, mahcup, el değmemişiydin bu zamana kadar  ne oldu şimdi?,,,bazen çok kafam atıyor, çok sevilen çizgide olup ta, toplumda rol model olmasını istediğimiz,  görev yüklediğimiz kimliklerin ,  anlık mı desem, planlı programlı mı  çözmediğim, çapsız ifadelerinin medyada fütürsüzce yer etmesine,,,  Şimdi laf mı bu,  kocamdır arada kaçamak yapacak ki evlilik yürürüsün, yani ne demek istiyorsun ?,,hadi birlikte düşünülelim o  vakit,,, aldatma eylemi iki kişiliktir değil mi? 
“düğün dernek kuracaksın, çoluk çocuğa karışacaksın, el içine gireceksin, cemiyetin içinde yer edeceksin, gelenekler senin lehine işleyecek, evlilik aktini imzalayacaksın, aile birliği kuracaksın,,,arada kocanın gönlünü edeceksin, beri de başka kocaların da olacak pek tabi kii, sen mutlu mesut toplumda, arınla namusunla yaşar giderken, aklının düştüğü ile fingirdeşeceksin ki, evlilik yürüsün,,,bu kısaca bu demek.
       Kuzuuuum benim…
    Motto neydi, o soğuk kış günlerinin birinde Ankara’da duyduğum söz; 
Çerkez de Kız Olmak, 
    “ ne kadar özgür yaşamış olursan ol, arsız, utanmaz, karanlık, hercai,  karman çorman  olmuşsan ol,  bir zaman sonra aile bağları kurmuşssan, ve evlenme akti yapmışssan, ve birine dönüp te “seni çok sevdim, bağlı kalıcam, he valla he billa demişsen, sözüm söz ne olayım sana demişsen, yüzüğü parmağına geçirmişsen,  sevgi saygı, sadakat geleneğini yaşatmışsan, Çerkezlerde  kız olmuşsan, 
       insanlıkta bir tık atlamış say kendini, ,,
       halen oran buran oynuyorsa, nedem ben sana,,,
       
 

YORUM EKLE