Çardak’ta Tarla Hasat Günü Düzenlendi

Çardak Belediyesi’nin başlattığı ve yürüttüğü tarımsal sulama projesi çiftçinin yüzünü güldürüyor.

ÇARDAK 28.08.2018, 11:53
Çardak’ta Tarla Hasat Günü Düzenlendi

HABERDENİZLİ.COM
Tarım ve hayvancılığın iç içe bulunduğu Çardak’ta Gemiş Mahallesi'nde 7/24 kurumsal yapıyla aralıksız yaklaşık 10.000 dekarlık alanın yüzde 70’i sulanabiliyor. Çiftçilerlere standart sulama suyu üzerinden yüzde 30 oranında indirim yapılmakta olduğu belirtildi.

Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, toprak yapısına uygun ürün deseni oluşturup maksimum ve verimli üretim yaparak sözleşmeli üretim modelini oluşturabilmek ve çiftçiyi pazar garantili ürün yetiştiriciliğine yönlendirerek stabil üretim stabil verim alabildiğini belitti. Öztürk, "Bu sebepten dolayı bu sene deneme sürecinde olan bu üretim şeklini Gemiş Mahallesinde sulama yapılan tarlaları yerinde inceleyerek çiftçilerimize bu uygulamaların sonuçlarını göstermeye çalışıyoruz ve çiftçilere teşvik amaçlı tarla hasat günleri düzenliyoruz." dedi. 

Başkan Mahmut Öztürk konuyla ilgili ‘‘Gemiş Mahallemizde başlattığımız düzenli tarımsal sulama sonuçlarını vermeye başladı. DSİ’den devraldığımız Gemiş sulama tesisini Çardak Belediyesi olarak kurumsal yapıyla 7/24 vatandaşımızın hizmetine sunmaya devam ediyor. Ülkemizin kalkınmasında en öncelikli konu özellikle tarımsal üretimdir. Çiftçilerimizin en önemli masraf kalemlerinden bir tanesi sulama maliyetidir. Biz bir taraftan verimliliği arttırarak çiftçimizin gelirini artırma mücadelesini verirken sulama maliyetini düşürerek vatandaşımızı üretime teşvik ediyoruz. Ayrıca çiftçimizin finansla ilgili sorunları için Başak Kart tahsis ettireceğiz. Ziraat Bankası ile bu konu ile ilgili gerekli görüşmeleri yaptık. Suladıkları tarlaların kullanım bedellerini ürünlerini sattıktan 6 ay sonra faizsiz şekilde ödeme imkanı bulabilecekler. Proje ile birlikte Gemiş Mahallesinde yem bitkilerinin ithalatını durdurduk böylece yaklaşık 20 milyon lira vatandaşımızın cebine kaldı. Yem bitkilerine kolay ulaşmanın sonucu olarakta hayvancılık gelişecek ve süt üretimi artacak. Şu anda vatandaşlarımız ürünlerini satar hale geldiler önümüzdeki yıl farklı ürün desenlerini ekeceğiz.’’ dedi. Projenin sadece Gemiş kapsamında sınırlı kalmayacağını belirten Başkan Öztürk ‘‘Vatandaşlarımızın güvenini boşa çıkarmamak adına çabamızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımız sadece Gemiş Mahallesinde sınırlı kalmayacak. Bundan sonraki hedefimiz Çardak Merkeze bağlı Karatoprak mevkiindeki yaklaşık 10.000 dekarlık alanı suyla buluşturmak. Bunun için su kuyuları açtırmaya başladık. Önümüzdeki yılda oraları sulamaya hazır hale getireceğiz. Sonrasında Çaltı Mahallesinde büyük bir kısmı sulanmayan topraklarımız için çalışmalara başlayacağız. Çardak’ta sulanmadık toprak bırakmayacağız. Gelecek yıl hedefimiz 50.000 dekarlık arazinin tamamını sulanabilir hale getirmek. Sürekli üreten sürekli gelişen Türkiye’ye vatandaşımızı dahil etmeye çalışıyoruz.’’ ifadelerinde bulundu.

    
 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)