Baba Mesleğini Devam Ettiriyor

Bir zamanlar, gelinlerin çeyizlerinin vazgeçilmezi olan dikiş makineleri artık yük olarak görülüyor. Hazır giyim ile evlerden kalkan dikiş makinelerinin tamirinin son temsilcileri ise ayakta durmaya çalışıyor.

Baba Mesleğini Devam Ettiriyor

Haberdenizli.com

Denizli'nin Çameli ilçesinde dikiş makinesi tamircisi Mehmet Seyis teknolojiye karşı direniyor. Asırlık makinelerin tamir ve bakımını yapan 65 yaşındaki Mehmet Seyis yıllara meydan okuyarak 40 yıldır mesleğini icra ediyor.

Mehmet Seyis Hazır giyim sektörünün gelişip yaygınlaşması ile birlikte dikiş makinesi tamirciliğinin yok olmak üzere olduğunu ve bir zamanlar dikiş nakış işlerinin yoğun olduğu Güneyege Bölgesinde ise dikiş makine tamircisi kalmadığını söyledi. Bu Yüzden Mehmet Seyis Denizli'nin tüm İlçelerini ve Burdur'un ilçelerini her ay gezerek Dikiş Makinelerini tamir ediyor.

Baba Mesleğini Devam Ettiriyor

Zamana Meydan Okuyan Makinelerin Ustası

Çameli Cumhuriyet Meydanı yanında Pejo Minibüsüyle Dikiş Makinesi Tamirciliği Yapan Mehmet Amca Evinden Uzak bir yaşam mücadelesi veriyor.

Muğla İlinin Ortaca İlçesinde yaşayan Mehmet Seyis Baba Mesleği olan Dikiş Makinesi Tamircliğini Dükkanda Değil Evim Dediği Pejo Minibüsüyle ilçe ilçe gezerek ev hanımların kabusu olan dikiş makinesi arızalarını yapıyor.

Türkiye'nin Hiç Bir Yerine Olmayan Malzemeler Var

Tamirde kullandığı malzemeleri gösteren Mehmet Seyis, Türkiye'de malzeme bulunmadığını deniz yolu ile geldiğini, bir çok malzemenin sadece kendisinde olduğunu vurguluyor. Makine kafalarını gösteren 40 yıllık usta, "Bunları değiştirip müşterilerimizin istekleri doğrultusunda kol takıyoruz. Yüz yılı aşkın makineleri tamir ediyorum. Yeni nesil makinelerin çıkmasıyla pedallı makinelere ilginin azaldı. Hayatımın büyük kısmını işyerinde tamircilik yaparak geçirdim ve geçimimi hala mesleğimle sağlıyorum. Çalışmayı sevdiğim için devam edeceğim. Kırılan parçaları elimizde olan yenileri ile değiştiriyoruz. 50 yılı aşkın bir makinenin ikinci eli 300-400 civarındadır. Bir arızası ise 20 liradan başlıyor ve 100 liraya kadar çıkıyor. Kazancı tatmin etmiyor. Şimdi pek evlerde makine bulunmuyor” dedi.

Baba Mesleğini Devam Ettiriyor

Denizli, Aydın, Muğla'da Tamir İçin Arayan Çok

Hizmetin ayağına gelmesinden dolayı çok büyük mutluluk duyduklarını ileten Çameli'li kadınlar ilçede tamirci yok eskiden tamir için Denizli'deki tamir atelyölerine gittiklerini buda ulaşım ve zaman kaybımıza neden olduğunu ve şimdi ise Mehmet Seyis'in ayda 3 gün Çameli'de hizmet verdiğini ve gün içerisinde tamir ettiğini söylediler.

Mehmet Seyis'in eski tamir ettiği makine ise 1900 yıllarına ait Bir arkadaşının yurtdışından aldığı ve bozulan dikiş makinesinin zor olsada 3 günde yaptıgını eskisinden iyi çalıştığını belirtti.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER