Akcan, 'Turizme Kazandırmak İçin Çabalıyoruz'

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Çakırlar Mahallesi’nde devletin yerini 12 yıl önce tespit ettiği mağara, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Tabiat Varlıkları Listesi’ne alınacak. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Çal’ı Türk turizmine kazandırmak için çabalıyoruz. Elimizde çok sayıda materyal oldu” dedi.

ÇAL 30.11.2018, 15:45
Akcan, 'Turizme Kazandırmak İçin Çabalıyoruz'

Haberdenizli.com

Birinci derecede Doğal SİT alanında bulunan Denizli'nin Çal ilçesi Çakırlar Mağarası, birbirine bağlı iki galeriden oluşuyor. Mağarada sarkıt ve dikitlerde su damlaları bulunuyor. Mağara hala aktif olarak oluşumuna devam ediyor. Mağaranın girişi tamamen traverten kitlesi ile kapalı bulunuyor. Girmek isteyenler sürünerek girebiliyor. Çal, mağaranın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Tabiat Varlıkları Listesi’ne alınması için bir süre önce bakanlık ile temasa geçti. 

Akcan, 'Turizme Kazandırmak İçin Çabalıyoruz'

'5 yıl Sonra Çal’da Kültür Ve Doğa Turizmini Başlatmak'

Bakanlıktan Çal’a gelen üç kişilik heyet, çalışmalarını tamamladı ve Ankara’ya döndü. Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Çal’ı turizme kazandırmak için çabalıyoruz. Apollon Lerminos Tapınağı, Kırık Minare, Hançalar Köprüsü, Dayılar Köprüsü, türbeler, Kocaköy Camisi, Ağlayan Kaya, Çal Kanyonu burada. Karavan ve çadır turizmi zaten başladı. Koyun Sudan Geçirme Yarışması artık dünyanın gündeminde. Hedefimiz 5 yıl sonra Çal’da kültür ve doğa turizmini aktif bir şekilde başlatmak. Turizm için elimizde çok sayıda materyal var." diye konuştu.

Çal Çakırlar Mağarası’da bunlardan biri. Turizm sektörünün olmazsa olmazı olan şarapta bölgemizde kaliteli bir şekilde üretilmektedir. Şu anda tohum ekmeye devam ediyoruz” diye konuştu.
Akcan, 'Turizme Kazandırmak İçin Çabalıyoruz'

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
18
parçalı az bulutlu