8 Asırlık Sudan Koyun Geçirme Etkinliğine Davet

Denizli'nin Çal İlçesi'nin Aşağıseyit Mahallesi'nde 8 asırdır sürdürülen UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne aldığı Sudan Koyun Geçirme etkinliğinin tanıtımı için bu yılda kortej yürüyüşü düzenlenecek.

ÇAL 13.08.2018, 12:50 13.08.2018, 12:56
8 Asırlık Sudan Koyun Geçirme Etkinliğine Davet

Haberdenizli.com

8 asırı aşkın süredir düzenlenen Koyun Sudan Geçirme ve Çoban Bayramı etkinliği bu yıl Denizli'nin Çal İlçesi Aşağıseyit Mahallesi’nde 25-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Etkinlik tarihini duyurmak ve Denizli halkını davet etmek için Çal protokolü ve çobanlar kınalı koçlarla 15 Ağustos Çarşamba günü saat 18.00’de Bayramyeri’nden yürüyüşe geçecek. Kortej, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden 15 Temmuz Şehitleri Delikliçınar Meydanı’na ulaşacak.

Denizlililer’in, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda kınalı koçların kortej yürüyüşüne ilgi göstermesi bekleniyor. 

8 Asırlık Sudan Koyun Geçirme Etkinliğine Davet

Akcan, “Türk milleti, kurbanlık koyunlarını süslerler, Allah'a kurban ederler, Türk milleti de evlatlarını bu vatana kurban diye başına kına yakıp gönderirler. Cephede vatan toprakları için şehit olan kınalı koçlar gibi bizler de koçlarımızı kınaladık, 8 asırı aşkın süren geleneğimizi canlandıracağız. Bu topraklar üzerinde karışıklıklar getirmek isteyen şer güçlere karşı bu toprakların Türk toprağı olduğunu, bundan sonra da Türk toprağı olarak kalacağının en büyük kanıtlarından biri de bu gelenektir. Bu önemli etkinliğe tüm halkımız davetlidir” dedi.

15 Ağustos Çarşamba Günü Programı:
Saat 18.00 Kınalı koçlar ile birlikte kortej yürüyüşü, Bayramyeri Meydanı’ndan başlayacak.
Saat 18.30 Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Denizli Horozu Heykeli önünde Delikliçınar’da basın açıklaması yapacak. 
 

Yorumlar (0)