Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Denizli Şubesi ve Denizli Kadın Platformu, “Türk kadınına Seçme ve seçilme hakkı” verilişinin 87. Yıldönümü nedeniyle bugün sabah üyeleriyle kahvaltıda buluştu.

Merkezefendi El Emeği ve Girişimci Kadınlar Festivaline Yoğun Katılım Merkezefendi El Emeği ve Girişimci Kadınlar Festivaline Yoğun Katılım

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, il Başkanı Nuri Çavuşoğlu CHP Merkez ilçe başkanları ve yaklaşık 500 davetlinin katıldığı dayanışma  kahvaltısında, ÇYDD de hazırlanan el ürünleri, el işlemesi süs eşyaları da sergilendi, dileyenler ürünlerden satın alarak derneğe katkı sağladı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da dayanışma toplantısında yaptığı konuşmasında, kadınların TBMM’de daha fazla sayıda yer alması için CHP olarak çalışmalarının olduğunu ifade etti. Karaca: ““Türk kadını seçme seçilme hakkını alana kadar çok bedel ödedi. Ve Ulu Önderimiz Atatürk, kadınlara hak ettikleri değeri verdi. Kadın ve erkeğin, toplumsal kurumlarda eşit temsil edilmesi önemli ancak oturduğumuz yerde keşfedilmeyi de beklememek lazım. İnancımızla, mücadelemizle ve kararlılığımızla ‘ben varım’ demek zorundayız. Bugün, ‘kadına şiddete hayır’ diyen kadınlara bile saldıran bir zihniyetle mücadele ediyoruz. Yeter ki örgütlenelim ve omuz omuza, yeniden Cumhuriyetin çağdaş kazanımlarına bağlı olarak bir arada olalım, her zorluğu böyle yenebiliriz” dedi.

ÇYDD Şube Başkanı Halime Yıldız, gelen misafirlerle tek tek ilgilendikten sonra kürsüden tüm misafirlere teşekkür ederek, ““Türk kadınına Seçme ve seçilme hakkı” verilişinin 87. Yıldönümünde sizlerle burada olmaktan ve buluşmaktan dolayı çok mutluyuz. 

1989 yılında Prof.Dr.Türkan Saylan olmaz üzere bir gurup Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı kadın tarafından kurulan  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 32 yıldır faaliyetlerini çağdaş toplum yaratma yolunda sürdürmektedir. Eğitime, kadına, toplumsal gelişime, dönüşüme odaklanarak çalışmalarına devam etmektedir. Bugüne kadar 90 bini ortaöğretimde okuyan kız öğrenci 40 bini üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 130 bin gencimizin eğitime destek verdik. Sizlerin desteği ile Pandemi döneminde de bu desteklerimiz devam etmektedir. Bunun yanında kişisel gelişime katkı koyan projelerimiz de devam ediyor. Türk kadınına Seçme ve seçilme hakkının verilinin yıldönümünde bu anlamlı günde bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Denizli Kadın Platformu dönem başkanı Ayşegül Odabaşoğlu da, kadınlara pozitif ayrımcılık sağlanması gerektiğini dile getirerek, ““Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte Atatürk’ün kadınlar için attığı adımlar Türk kadınını uygar medeniyetler seviyesine getirdi. Bağımsızlığın, laikliğin demokratik bir toplumun olmazsa olmaz koşulu kadın ve erkek eşitliğidir. Günümüzde, kadınlar sadece STK’larda yeterli yer bulabiliyor ancak kamu ve özel sektörde kadının adı neredeyse yok. İşte bu durumu tersine çevirmedikçe mücadelemiz tam olarak sonuca ulaşmayacaktır” dedi.

Çağdaş kadınlar kahvaltıda buluştu

Çağdaş kadınlar kahvaltıda buluştu

Çağdaş kadınlar kahvaltıda buluştu

Çağdaş kadınlar kahvaltıda buluştu