Mavi Yumurta Denizli'de Şifa Dağıtıyor

Denizli'nin Buldan ilçesi Girne mahallesinde yumurta üreticiliği yapan Mesut Keskin, tekstil sektörü ile birlikte yumurta üreticiliği yaptığını ve Araucana cinsi tavuğun mavi yumurtasının talebinin yüksek olduğunu belirtti.

BULDAN 11.11.2021, 10:29 11.11.2021, 10:42
Mavi Yumurta Denizli'de Şifa Dağıtıyor
banner1749

Denizli'nin Buldan ilçesi Girne mahallesinde yumurta üreticiliği yapan iş insanı Mesut Keskin, tekstil sektörü ile birlikte yumurta üreticiliği yaptığını ve Araucana cinsi tavuğun mavi yumurtasının talebinin yüksek olduğunu belirtti. Yaptığı araştırmalarda Araucana cinsi tavuğun mavi yumurtasının tam bir şifa deposu olduğunu dile getiren Mesut Keskin “ Altı yıldır yumurta tavukçuluğu yapmaktayım. Mevcut kümeslerimde 800 adet Atakscinis tavuğumuz vardı. Onlar krem rengi yumurta veriyorlar. 200 adet Araucana cinsi tavuğumuz da mavi renkte yumurta alıyoruz. Yaptığım araştırmalarda mavi yumurtanın başta nefes darlığı olmak üzere, astım, bronşit, akciğer, solunum yolları, kalp, damar rahatsızlıkları ile özellikle Kovit hastalığının ardından yaşanılan solunum rahatsızlıklarına şifalı olduğunu öğrendim. “Araucana” ırkı tavuklardan elde edilen yumurtalar, diğer tavuk ırklarının yumurtalarına göre daha düşük kolesterol içeriğine sahip. Bu ırka ait tavuklardan elde edilen yumurtalar ise günümüz de 'Sağlıklı Yumurtalar' adı altında satışı
yapılmaktadır. Araucana tavukları, Buldan iklimine de çok çabuk uyum sağlıyor. Kuluçka yapmadığı için kuluçka makinasıyla civciv üretiyoruz. Yumurtalarımızı Buldan merkezinde ve Denizli’de yoğun talep var. Araucana cinsi tavuk yetiştirmeye devam ederek kapasitemizi 6000 tavuğa çıkarmayı hedefliyorum” dedi. 

Buldandayasam.net

Yorumlar (0)