Buldan’ın “Hoşgör Kumaşı” Teknoloji İle Buluştu

Yüzlerce yıllık dokuma geleneğine sahip olan Buldan’ın, günümüze yansıyan örneklerinden olan ve üretimi el tezgahlarında yapılan Hoşgör Kumaşı, Moda Tasarım Öğretmeni Dr. Derya Tatman’ın çalışmalarıyla teknoloji ile buluştu. Yazın serin, kışın sıcak tutan kumaşın 3D teknolojisi ile üretilebilmesi için yapılan dijital tasarımlar, Denizli İhracatçılar Birliği Fuaye Alanı’nda sergilendi.

BULDAN 30.08.2020, 11:10
Buldan’ın “Hoşgör Kumaşı” Teknoloji İle Buluştu

HABERDENİZLİ.COM

Denizli’nin Buldan ilçesine özgü̈ “Hoşgör” kumaşının doğal boyama tekniğiyle renklendirilmesi ve dijital ortamda 3D üretimi konusunda bilgi veren Derya Tatman, proje ile yöreye özgü el tezgâhında dokunan orijinal Hoşgör kumaşının, tamamen ilkel yöntemlerle renklendirilmesinin ardından; tezatlık oluşturarak dijital iş akışı kavramı ile bir araya getirilmesini hedeflediğini kaydetti. Tatman şunları söyledi:

“Buldan yöresine özgü Hoşgör kumaşını ana malzeme olarak kullandım. Astarlamada pamuklu ham bez, aksesuar olarak ise ham dantel ve tahta düğmeleri; birlikte boyanabilirlik açısından tercih ettim. Hoşgör kumaşları, nar kabuğu, soğan kabuğu, mor lahana, mor havuç, kına, yeşil ceviz kabuğu, ıhlamur, zerdeçal, hibiscus ve palamut kabukları ile tie dye tekniğinde boyandı.  Küçük denemelerle elde edilen kumaş numunelerini testlere tabi tutularak dijital ortama aktardık . 2D ve 3D yazılımlarla kalıp ve dikimleri yapıldı, numuneleri hazırlandı ve ilk etapta en doğru görülen 10 model üretildi. Sanal ürünler ile somut ürünlerin karşılaştırması yapılarak, sergiye hazır hale getirildi.”

Browzwear Yazılım firmasının sponsor olduğu ve DENİB’in ev sahipliği yaptığı "CAPRIOLE” (Handmade & Digital Workflow)  temalı serginin açılışına; DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DENİB Yönetim Kurulu üyeleri Mukaddes Başkaya ve Osman Uğurlu, Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürü Ahmet Taş, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan katıldı. Büyük beğeni kazanan sergiyi Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik de ziyaret etti.

Yorumlar (0)