Bin Rakımlı Mahalleden Arap Ülkelerine Kestane İhracatı

Denizli'nin Buldan ilçesinin Kestanesi ile ünlü Alandız mahallesinde yetiştirilen kestaneler Suudi Arabistan ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Bin Rakımlı Mahalleden Arap Ülkelerine Kestane İhracatı

Buldan ilçesi Alandız mahallesinden iç piyasaya olduğu gibi özellikle Suudi Arabistan’a ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yapılıyor. Bu yıl Sadece Alandız mahallesinde yaklaşık 150 ton kestane üretildiğini ifade eden Alandız mahalle muhtarı Ali Salgın “Kestane çok meşakkatli bir ürün. Ağaçları çok yüksek olduğu için herkes silkmeye çıkamıyor. Sezonda bu işi yapanlar yevmiye 400-500 TL istiyor. Topladığımız kestaneleri kuyularda bekletiyoruz. Daha sonra Buldan Ziraat Odasının mahallemize kazandırdığı makine ile dışındaki iğneli kabuğunda çıkarılarak boylama işlemi yapılıyor.

Kuyularda dinlenen kestane lezzetleniyor. Zaten Alandız kestanesinin en büyük özelliği lezzetidir ve hiçbir bölgeninkine benzemez. Buraya gelen tüccarların bir kısmı iç piyasaya bir kısmı da dış ülkelere ihracat yapıyorlar. Kestane bizim kazanç kapımız oldu. Bu yıl hem ürün bol hem de fiyatlar çok iyi. Biz bu yıl 15 ila 25 TL den toptan satış yaptık. Bölgemiz gerçekten de çok bereketli topraklara sahip” dedi.

Kaynak: Buldandayaşam

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER