Bozkurt Belediyesi Güneş Enerji Santrali’ni Muharrem İnce açıyor!

Denizli Bozkurt Belediyesi, ilçe merkezinin elektrik ihtiyacını karşılayacak büyüklükteki güneş enerji santralinin açılışına hazırlanıyor. CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin katılımıyla açılacak çevre dostu santralle, yılda 2 bin 300 ton karbonmonoksit salınımının da önüne geçilecek.

Bozkurt Belediyesi Güneş Enerji Santrali’ni Muharrem İnce açıyor!

HABERDENİZLİ.COM

Denizli’de ilk kez bir ilçe belediyesi güneş enerji santralini hayata geçirdi. 4 bin 158 panel ve 40 evirici çalışmaya başladı. Bozkurt Belediyesi Güneş Enerji Santrali, yenilenebilir enerji üretimine start verdi. 4 Milyon TL’nin üzerinde maliyete sahip çevre dostu santral ile yılda 2 bin 300 ton karbonmonoksit salınımının önüne geçilecek.

Bozkurt Belediyesi’nin İller Bankası finansmanı ile 20 bin metrekarelik alan üzerine kurduğu santral sayesinde yaklaşık 1000 hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak. Baklan Kuyucak Mahallesi sınırları içindeki dev yatırım, yıllık 1 milyon 700 bin kilowatt saat elektrik üretecek.

Bozkurt Belediyesi’nin “Güneş Bozkurt’tan doğar” sloganıyla hizmete soktuğu Güneş Enerji Santrali, uzaktan izleme teknolojisi sayesinde an be an takip edilecek. 

Güneş enerji santrallerinin kuraklığın önüne geçme ve iklim değişikliği konusunda en çevreci çözüm olarak gösterildiğine dikkat çeken Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, “Bozkurt’a yakışan çevreci, doğa dostu bir yatırımı hayata sokmaktı. Yani Bozkurt’a yakışanı yaptık. Şimdi kurduğumuz yenilenebilir enerji santrali sayesinde ilçe merkezimizin elektrik ihtiyacını karşılayan üretim gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Açılışın Muharrem İnce tarafından yapılacağına da dikkat çeken Başkan Çelik, “Çok öncesinden kendisiyle açılış için sözleşmiş idik. Üzerine bir de Cumhurbaşkanı Adayı olarak gösterilmesi tüm ülkede olduğu gibi Bozkurt’ta da büyük heyecan yarattı. Sayın cumhurbaşkanı adayımızı büyük heyecan ve umutla ilçemize bekliyoruz. Bizi böylesine önemli projenin açılışında onurlandıracak olması Bozkurt halkı için şereftir” diye konuştu.

Güneş Enerji Santrali’nin açılış töreni, 12 Mayıs Cumartesi günü saat 12.00’de ilçe meydanında gerçekleştirilecek. CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin yanı sıra CHP Genel başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve bölgeden çok sayıda milletvekilinin de katılacağı açılış töreni, yine çevre il ve ilçelerin belediye başkanlarını da ağırlayacak. Bozkurt’taki açılış töreni Muharrem İnce’nen Ege’de ilk kez halkla buluşacağı etkinlik olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER