08.04.2021, 12:19

BLOCKCHAİN VE KRİPTO PARA

Son zamanlarda popülerliğini ve değerini oldukça yükselten Bitcoin ve kripto paraları artık duymayan, hatta çevresinde alım satım işlemleri yapmayan kişilerin kalmadığı  bir topluma dönüştüğümüzü gözlemliyoruz.

Buna sebep ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik bunalımdan dolayı vatandaşların varlıklarını korumak amacıyla yatırım yapmaları mıdır? Yoksa bir süredir kripto paraların, boğa piyasanın uzun soluklu etkisi ile yüksek ve kolay getiri sağlayacağı beklentisinden midir? İkisinin de birbirinden bağımsız etkilere sahip olmadığını düşünerek halk arasında oldukça popüler bir hale gelmesinde büyük pay sahipleri oldukları söylenebilir.

Ama tabi ki unutmamak gerekir bütün finans piyasalarında olduğu gibi, gerekli eğitimleri almadan ya da bir yatırım danışmanınız olmadan kulaktan dolma, sosyal medyada gördükleriniz ile yatırım yapmak hatta genel deyişle “oynamak” son derece risklidir. Kripto para borsaları, diğer yatırım araçlarına göre son derece volatilitesi yüksek ürünlerden oluşur. Bunlara dikkat etmeniz temennisiyle borsalar hakkında görüşlerimi yatırım tavsiyesine dönüştürmemek amacıyla, bu köşemizde blockchain tabanlı projelerin haberlerini, gelişmelerini, akıllı sözleşmeleri ve tabi ki mesleğim gereği kripto paraların regüle edilmesi hakkında da görüş ve önerilerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. 

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009 yılında yayınlanmış, 8 sayfalık teknik bir makale ile doğmuş bir dijital para üretim ve transfer sistemidir. 

Bitcoin ilk olarak Satoshi Nakamoto olarak isimlendirilen ve gerçek kimliği belli olmayan bir kişi (veya kişiler, veya organizasyon) tarafından geliştirildi. Yukarıda bahsettiğim teknik makale diğer bir deyişle “white paper” ile,  geliştirilen bu teknolojinin alt yapısı P2P (Peer to Peer — Kişiden Kişiye) kripto para birimi olarak tanımlandı ve bu ilk kripto para birimine Bitcoin adı verildi.

Bitcoin kripto para birimi tanımı olmakla birlikte aynı zamanda bir teknoloji olarak ortaya konuldu. Bitcoin altyapısında sınırlı bir emisyon hacmi (toplamda 21 milyon adet Bitcoin), bu emisyonda yer alan Bitcoin üretiminin zamana bağlı olması, “halving” (Bitcoin yarılanma) olarak bilinen bir işleme tabi tutulması , her yeni Bitcoin üretimi için önceden bilinmeyen özel bir matematiksel hesaplamanın yapılması gibi gereksinimler bulunmaktadır. Bitcoin üretimi ve Bitcoin ile alakalı yapılan işlemlerin kaydı “Blockchain” adı verilen temel bir teknoloji ile (bu teknolojiyi de ünlü kılan Bitcoin olmuştur) tutulmaktadır.

Blockchain alt yapısı ile üretilen Bitcoinler sisteme sağlıklı bir şekilde eklenir ve tüm Bitcoin transfer işlemleri yine bu sistem sayesinde kontrol edilerek gerçekleştirilir.

Blockchain

Blockchain teknolojisi Bitcoin ile birlikte tanındı Ancak blockchain bundan daha fazlası demek sadece para ile ilgili değil, tüm sözleşme ve anlaşmalarda, bugün noterlerde yaptığımız işlemlerde, yani üçüncü bir taraf gerektiren tüm ilişkilerde bunların dışında çok sayıda daha farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Güvenli ve sağlam, ama en önemlisi merkeze bağlı olmayan bir altyapı sunuyor blockchain. 

Bu teknoloji merkezi bir yönetim sistemi olmadan tüm kullanıcıların imzalarıyla ortak veriyi paylaşması ile çalışır. Teknolojik tanımını "şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı" olarak yapmak yapabiliriz. Sisteme eklenen her bir yeni blok bilgisi sistemdeki tüm kullanıcılar tarafından kontrol edilir ve kurallar doğrulanıyorsa bu işleme izin verilir. Yoksa bu işleme izin verilmez. Kullanıcılardan birisinin elindeki veriler bozulur veya manipüle edilirse sistemin diğer noktaları bu kullanıcıyı sistem dışına iterek sistemin bütünlüğünü korumaya devam eder. Blockchain’in kullanıcı sayısının fazla olması bunun sonucu olarak verilerin çok sayıda yerde işlenmesi sebebi ile yüksek derecede güvenliklidir. Tabi ki bunun bir sonucu olarak yavaş ama kusursuz çalışırlar.

Blockchainde parasal alışverişler takip edilebilir, blockchain üzerinde yapılan transferler görünür ama yollayan ve alanların kimliği gizlidir. Büyük devletler açısından bu gizlilik sorun değildir, çünkü uç noktalardan bu kişilerin nereye bağlı oldukları IP numaralarından ve banka hesaplarından belli olur.

Teknoloji camiasında bile hala niş bir kitleye ulaşan , blockchain proje ve gelişmeleri ile kripto paralar hakkındaki haberlerle haftaya görüşmek dileğiyle hoşçakalın.
 

Yorumlar (0)