Yörük Halime Teyze, "Sipsi"yi Yaşatmaya Çalışıyor

Denizli'de dağlarda çobanlık yaparken öğrendiği nefesli halk müziği çalgısı sipsiyi yaşatmaya çalışan 70 yaşındaki Halime Özke, düğünlerde, çeşitli açılışlarda ve etkinlikte bu müzik aletini çalıyor.

BEYAĞAÇ 27.11.2018, 11:19 27.11.2018, 12:08
Yörük Halime Teyze, "Sipsi"yi Yaşatmaya Çalışıyor

Denizli'de çobanlık yaparken öğrendiği nefesli halk müziği çalgısı sipsiyi düğünlerde, çeşitli açılış ve etkinliklerde çalan 70 yaşındaki Halime Özke, giderek unutulan bu müzik aletini yaşatmaya çalışıyor.

Yörük Halime Teyze, "Sipsi"yi Yaşatmaya Çalışıyor

Halime Özke: "Bu Anadolu çalgısının yapımını ve çalmayı yeni neslin de öğrenmesini istiyorum. Öğrenme arzusunda olanlara yapmasını ve çalmasını öğretmeye gayret ediyorum. Yeter ki bu müzik aleti yaşatılsın, unutulmasın"

Denizli'nin Beyağaç ilçesinde yaşayan Halime Özke, modern hayatla birlikte yerini elektronik müzik aletlerine bırakan sipsiyi ilerleyen yaşına rağmen hem üretip satıyor hem de davet edildiği çeşitli etkinliklerde çalıyor.

Halime Özke, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedelerinin, atalarının ve 5 kardeşinin de sipsi çaldığını belirtti.

Özke, radyoda, televizyonda dinlediği türküleri çalabildiğini dile getirerek, "Kendimi o şekilde geliştirdim. Düğünlere gitmeye başladık, burada para da kazandım. Soluğum sayesinde bir kat ev bile yaptım. Sipsi yapıp satıyorum, düğünlere gidiyorum, ekmeğimi çıkarıyorum." diye konuştu.

Yörelerinde eskiden düğünlerde, kına gecelerinde sipsi çalınıp kaşık oyunu oynandığını ifade eden Özke, şöyle konuştu:

"Şimdi org ve bağlama gibi enstrümanlar çoğaldığı için eskisi gibi rağbet olmuyor. Fakat insanın nefesi ile verdiği bu ses bambaşka. Düğünlerde bu geleneğin sürmesini arzu ediyorum. Artık yörede sipsi çalan çok fazla kimse kalmadı. Bu Anadolu çalgısının yapımını ve çalmayı yeni neslin de öğrenmesini istiyorum. Öğrenme arzusunda olanlara yapmasını ve çalmasını öğretmeye gayret ediyorum. Yeter ki bu müzik aleti yaşatılsın, unutulmasın."

Yörük Halime Teyze, "Sipsi"yi Yaşatmaya Çalışıyor
 

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
18
parçalı bulutlu