Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, 19-20 Mart tarihleri arasında yapılacak olan “Beyağaç Kültür ve Tarhana Festivali’ne tüm Denizlilileri davet etti. Başkan Akçay, “Beyağaç Belediyesi olarak yöremizin tarihini, kültürel ve doğal değerlerini tanıtıp bu değerleri gelecek nesillere taşımak için festivalimizi düzenliyoruz” dedi.

Bu yıl ilki düzenlenecek olan “Beyağaç Kültür ve Tarhana Festivali” 19-20 Mart tarihleri arasında yapılacak. Festivalle ilgili Denizli Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklaması gerçekleştiren Başkan Mustafa Akçay, Yöremizin bilinmeyen veya az bilinen kültürel değerlerini, örf, adet ve geleneklerini, doğal güzelliklerini ve yemek kültürünü tanıtmak istiyoruz” diye konuştu.

“TURİZMDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ”

“Yöremiz coğrafi konum olarak dezavantajlı durumdadır” diyen Başkan Akçay, “ Şehir merkezine uzak, ticaret ve sanayi alanlarıyla bağı olmayan bir noktadadır. Yöremizde tarımsal faaliyetler ve hayvancılık dışında gelir getiren pek fazla alan bulunmamaktadır. Bu nedenle göç veren ilçeler içinde yer almaktayız. İşte bu noktadan hareketle coğrafi dezavantajımızı avantaja çevirmek için bozulmamış doğal güzelliklerimizin, su kaynaklarımızın ve havamızın yöre insanımıza gelir kaynağı olması için çaba zarf ediyoruz.  Günümüzün yükselen değeri olan doğal varlıklar, yöresel  doğal ürünler ve otantik yaşam kültürü bizim yarınlara açılan kapımız olsun diyoruz. Bu değerlerle bacasız sanayi olarak tanımlanan turizmden yararlanmak istiyoruz” dedi.

Beyağaçta Tarhana Festivali Başladı Beyağaçta Tarhana Festivali Başladı

“BÖLGENİN AVANTAJLARINI İLGİLİLERİN BİLGİSİNE SUNMAK İSTİYORUZ”

“Festivalimizin öznesi olan “Kadım Emeği Kooperatifleri” bu organizasyonumuzda ayrı bir yer tutmaktadır” diyen Başkan Akçay, “ Festivalimiz kapsamında;  yöremiz ile ilgili başta Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesinin ilgili bölümlerince gerçekleştirilen çalışmaları değerlendirip kamuoyu ile paylaşacağız. Bu kapsamda gastronomi, doğa turizmi, kültür turizmi ve doğa sporları konularında bölgenin avantajlarını ilgililerin bilgisine sunmak istiyoruz. Bunun için hemşehrilerimizi işin içine almak amaçlı bu festivali planlayıp hayata geçireceğiz. Diliyor ve bekliyoruz ki bu çalışmalarımızla kısa süre sonra ilçemiz ve çevresi turizmden hak ettiği payı alsın.  Festivalimizin öznesi olan “Kadım Emeği Kooperatifleri” bu organizasyonumuzda ayrı bir yer tutmaktadır. Onlar üretmezse eksik kalacağımızın bilincindeyiz. O sebeple ilçemizde bulunan “Beyağaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” önderliğinde ilimiz genelinde bulunan kadın emeği ve üretim kooperatiflerini, bu alanda faaliyet gösteren başta kadın dernekleri, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşlarını festivalimize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“YARIŞMADA KAZANANLARA ÖDÜL VERECEĞİZ”

Başkan Akçay, festivalle ilgili geniş kapsamlı bilgiler verirken şunları söyledi;
*Bunun yanında doğa ve çevre ile ilgili faaliyette bulunan kurum, kuruluş ve teşekküller ile turizm alanında faaliyet gösteren tüm kişi kurum ve kuruluşları da festival vesilesi ile Beyağaç’a bekliyoruz.  Festivalimiz 19 mart 2022 Cumartesi saat 10.00 da Beyağaç çarşı meydanında festival yürüyüşü ile  başlayacak, sonrasında toplantı salonunda fotoğraf sergisi, sunumlar ve söyleşilerle devam edecektir. Diğer yandan kurulacak standlarda kooperatif ve derneklerin yöresel el emeği ürünleri satışa sunulacaktır.
*Gün boyunca tarhana yapımı ve ikramı,   kilim-kolan dokuma atölyeleri yapılacak olup, UNESCO yaşayan insan kültür hazinesi listesinde bulunan hemşehrimiz Halime Özke tarafından sipsi yapımı ve çalması konulu atölye gerçekleştirecektir. Yine aynı gün içerisinde yöresel yemek ve tatlı yarışması yapılacak ve kazananlara törenle ödülleri verilecektir.
*İlçe merkezinde bu faaliyetler sürerken isteklilerin katılımıyla dağlarımıza, yaylalarımıza,  göllerimize  ve akarsularımızın olduğu yörelere doğa gezileri yapılacaktır.  

BAŞKAN AKÇAY DOĞASEVERLERE SESLENDİ

*Anıt ormanlar, Kartal Gölü, Karagöl ile  Yumaklı, Topuklu  gibi yaylalarımız, Boyalı dere, Gökçay, Doğançay gibi doğası bozulmamış akarsularımız, Eşenler, Sarp deresi, Bövet gibi göletlerimiz, Akçay ve ona bağlı derelerimiz doğaseverlerin gezip göreceği güzellikler olacaktır.

“KAŞIĞINI ALDA GEL, TARHANA BİZDEN”

*Bu festival planlamasında beraber hareket ettiğimiz, SS Beyağaç Kadın Girişimi üretim ve işletme Kooperatifine, Denizli İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneğine, Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneğine, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne, Denizli Valiliğine, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkürü de borç biliyoruz. Doğa, tarih ve kültür ile hemhel olan turizmin farklı dalları ile ilgilenen herkesi festivalimize bekliyor; Kaşığını alda gel! tarhana bizden diyoruz! Beyağaç sizi bekliyor!

Beyağaç Kültür ve Tarhan Festivali 19-20 Mart’ta Yapılacak

Beyağaç Kültür ve Tarhan Festivali 19-20 Mart’ta Yapılacak