3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir açıklama yapan MEMUR-SEN Denizli Engelliler Komisyonu Başkanı Nihat Bedir, dünya nüfusunun yüzde 15’ini oluşturan engelli bireylerin, 2011 verilerine göre ülke nüfusunun yüzde 7’sine denk geldiğini belirtti. 

Denizlide Nuran Mesut Uzunoğlu Gündüz Çocuk Bakım Evi ilk mezunlarını verdi Denizlide Nuran Mesut Uzunoğlu Gündüz Çocuk Bakım Evi ilk mezunlarını verdi

MEMUR-SEN Denizli Engelliler Komisyonu Başkanı Nihat Bedir, "Ülkemizde toplam nüfusun iş gücüne katılım oranı yüzde 50.3 iken, engelli nüfusun işgücüne katılım oranı yüzde 22 civarındadır. Kamuda yaklaşık 60 bin engelli personelimiz memur kadrosunda çalışmaktadır. Engellilerin sosyal, kültürel, ekonomik, çalışma başta olmak üzere hayatın her alanında ayrımcılığa uğramadan var olabileceği; engellerle karşılaşmadan, daha erişilebilir ve daha saygın şartlarda yaşayacağı bir düzeni sağlamak hepimizin asli görevidir. Çünkü engelliliği ortadan kaldırmak mümkün olmazsa da; engelleyici bakışı, engelleyici mevzuatı, fiziki ve psikolojik bariyerleri ortadan kaldırmak mümkündür. Hayattan soyutlayan değil hayatın içine katan yaklaşımları bir “ihsan” olarak değil insanı önceleyen bir “irfan” olarak değerlendirmek gerekmektedir. Engelliliği, atıl kalmanın kaderi olmaktan çıkarıp; üreten, kendine ve içinde bulunduğu topluma değer katan bir zemine kavuşturmak gerekmektedir." ifadelerini kullandı.