29.04.2021, 13:43

BAĞLANMA...

Hayatımızdaki insanlara nasıl bağlanırız? İnsanlarla kolay bir şekilde ilişki kurabilir miyiz? Bazı insanlar ilişkilere kolay başlarken bazıları neden zorlanır? İnsan ilişkilerinde benzer olaylar yaşasak bile neden bu olaylara farklı tepkiler veririz? Bütün bu soruların cevabını bu yazıda açıklamaya çalışacağım sizlere.

Bağlanma; bebeklik döneminde bebek ve bakım vereni arasında gerçekleşen ilişki türlerini açıklarken karşımıza çıkan bir kuramdır. İlk başlarda bebeklerin bağlama türlerini incelemek için kullanılan “Bağlanma Teorisi” yetişkinlikteki ilişkilerimizi de etkilediği için her yaşta incelenen bir durum olmuştur. 

Bağlanma kavramı üç farklı şekilde gerçekleşebilmektedir.

1) GÜVENLİ BAĞLANMA: Bu bağlanma çeşidinde bebek bakım veren ortamdan ayrıldığı zaman huzursuzlanır, geri geldiği zaman ise neşelenir ve onu olumlu bir şekilde karşılar. Güvenli bağlanan kişiler karşısındaki kişiye güvenirler ve kendilerini güvende hissederler. Güvenli bağlanan çocuklar bağlandıkları insan ortamdan ayrıldıklarında geri geleceklerine dair umutludurlar. Huzursuz hissettikleri zaman bağlandıkları kişiden teselli beklerler. 
Güvenli bağlanma yaşayan çocuklar yetişkinliklerinde, kuvvetli sosyal ilişkilere sahip, özgüveni yüksek bireyler olur ve uzun süreli, güvenli birliktelikler yaşayabilirler. Duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilirler. 

2) KAYGILI-KARARSIZ BAĞLANMA: Bu bağlanma çeşidinde çocuklar bağlandıkları kişi gittiğinde kendilerini huzursuz hissederler ve strese girerler. Ancak bağlandıkları birey geri geldiğinde kolay sakinleşemez ve bu olumsuz duygulardan kolayca kurtulamazlar. Kaygılı-kararsız bağlanmış çocuklar yabancılara karşı şüpheci yaklaşımda bulunurlar. Bu bağlanma da çocuklar bakım verene bazı durumlarda ulaşabilirken bazı durumlarda ulaşamaz ve ilgisiz kalırlar.
 Bu bağlanma çeşidi ile bağlanmış çocuklar, yetişkinliklerinde hem ilişki kurmak isterler hem de ilişki kurmak konusunda direnç gösterirler. Başkalarına bağımlı, başka insanlarla ilişki kurmakta da tedirgin bir tavır sergilerler. Kaygılı-kararsız bağlanan bireyler duygularının karşılıksız olması konusunda oldukça büyük bir korku hissederler. 

3) KAÇINGAN BAĞLANMA: Bu çocuklar bakım vereni yok sayarlar. Bakım veren veya yabancı birini seçme konusunda fikir belirtmezler. Yok sayma davranışı bakım veren odadan ayrılıp geri döndüğü zaman görülür. Bu çocuklar reddedilmek yerine yakın ilişkiden uzak kalmayı tercih ederler. Kaçıngan bağlanma yaşayan çocuklar bakım veren tarafından istismara uğramış ve ihtiyaçları karşılanmamış olabilirler. Sadece fiziksel ihtiyaç değil aynı zamanda duygusal ve sosyal ihtiyaçlarda karşılanmamaktadır. 
Bu çocuklar yetişkinlerin onları cezalandıracağı düşüncesi yüzünden ilerleyen yaşlarda da birilerinden yardım istemekten kaçınırlar. Yetişkinliklerinde yakın ilişki kurmaktan çekinen, yakın çevresine destek vermekte zorlanan, duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanan bireyler olurlar.

Güvenli bağlanma gerçekleştiremeyen çocuklarda; davranış ve kaygı bozuklukları,  travma sonrası stres bozukluğu meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekmektedir.
Sağlıklı, mutlu günler dilerim…
 

Yorumlar (2)
Aysel Aytekin 9 ay önce
Şevval hanim yazınız çok güzel olmuş ellerinize sağlık yazılarınızın devamını bekliyorum
veli ak 5 ay önce
güzel bilgi verici