Kendi yaptığı yöresel Çam düdüğü" ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından "Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı" seçilen ve 85 yaşında vefat eden Hayri Dev'in mirasını, yöresel çalgılarını yapan oğlu Bayram Dev yaşatıyor.

Çameli Belediyesi’nin kaliteli hizmeti tescillendi Çameli Belediyesi’nin kaliteli hizmeti tescillendi

Babalarından devraldıkları kültürel mirasının kendilerine büyük bir sorumluluk yüklediğini, bunu yaşatmaya çalışacaklarını dile getiren Dev“Elimden geldiğince Üç Telli Çura ile müzik yapmayı tercih ediyorum. İnsanların gönlünü hoş tutmak güzel oluyor.Bu kültürel mirası babamdan devraldık. Ben de çocuklarıma ve hevesli olanlara yöresel enstrümanları yapmayı ve çalmayı öğretiyorum. Bunun kaybolmaması için elimizden geleni yapacağız. Çocuklarıma ve öğrencilerime öğreteceğim. Hayri Dev'in mirası yaşayacak ve yaşatacağız” dedi.
Çameli’de sebze ve meyve pazarında ürünlerini satan Bayram Dev müşterilerine sazlı sözlü alışveriş imkanı sunuyor.
Cuma günleri ilçe pazarında geçimini sağlayan Bayram Dev, pazara gelen müşterilerin memnuniyetini, saz çalıp türkü söyleyerek sağlıyor. Sebze ve meyve pazarına gelen müşterilerin gönüllerini hoş etmek için, türkü söyleyerek, hem çalıp hem de sattığını söyleyen Dev, tezgâhında nazarlık, tahta kaşık oymacılığına ait el oymacılığı ürünlerini satıyor. 
Bayram Dev, “Pazara alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar da bizim bu neşemizi gördükten sonra belki daha rahat alışveriş yapar düşüncesindeyiz. Sazın sesi uzaktan çok hoş geldiğinden bu sayede müşterilerin de ilgisini çekiyor. Tabi buda diğer pazarcı arkadaşları da etkiliyor, ben bu sayede kendimi mutlu hissediyorum" dedi.