Babadağ Yaylasında Büyükbaş Operasyonu

Babadağ ilçesinde ilk defa uygulanmaya başlanılan uygulamada, Başı boş hayvanın sahibine para cezası tekrarından ise hayvana el koyma.

BABADAĞ 07.08.2020, 16:26 07.08.2020, 17:07
Babadağ Yaylasında Büyükbaş Operasyonu

HABERDENİZLİ.COM

Denizli’nin yayla turizmi konusunda yerli turistlerin ve yaylada yazlık ev sahibi olan vatandaşların en çok yaşadığı sorun olan başı boş hayvanlar konusunda Babadağ ilçesinde ilk defa bir adım gerçekleşti.

Babadağ ilçesinde başı boş bırakılan ve verdiği zararıda karşılanmayan büyükbaş hayvanlar konusunda çok sayıda vatandaş çeşitli mercilere defalarca şikayetlerde bulundu. Bugüne kadar hiçbir şekilde çözüme ulaşmayan şikayetler bugün itibariyle ilginç bir yöntemle sonlandı.

Babadağ Belediyesine bağlı ekipler ilk olarak hayvan sahiplerine uyarılarda bulundu. Yapılan uyarıların ardından hayvanlarıyla kimse ilgilenmeyince,  yayla bölgesinde buldukları başı boş hayvanları toplayarak etrafı tel örgülerle kaplı Babadağ Stadyumuna getirmeye başladı.  Hayvanlarının Babadağ Belediyesi tarafından stadyuma toplanıldığını duyan vatandaşlar stadyuma gelerek hayvanlarını almak istedi. Bu kez de 150 TL para cezası ile karşılaştı. Kesilen cezanın ardından hayvanlarını teslim alan vatandaşlar kendi imkanlarıyla hayvanlarını ahırlarına geri götürdü. Aynı hayvan sahibinin hayvanının ikinci kez başı boş şekilde yayla sokaklarında gezerken yakalanması halinde ise hayvana el konulacağı öğrenildi.  
Yayla sakinleri ise yapılan bu uygulamadan çok memnun olduklarını ifade ederek “Uzun süredir en büyük şikayetimiz buydu, başıboş bırakılan hayvanlar aniden yolda karşımıza çıkıyor veya bahçelerimize girip ürünlerimize zarar veriyordu. Sahiplerini bulduğumuzda ise zararımızı karşılamıyor, hayvan başı boş gziyor ben ne yapabilirim diyerek sıyrılıyorlardı. Bugüne kadar bununla ilgili ilk defa böyle bir girişimde bulunuldu ve bu durumdan çok memnunuz “ dedi.

Yorumlar (0)