Tarihi Eser Kaçakçılarına Operasyon

Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, tarihi eser kaçakçılarına operasyon düzenledi. 

ASAYİŞ 15.01.2018, 11:12 15.01.2018, 11:43
Tarihi Eser Kaçakçılarına Operasyon
banner1665

HABERDENİZLİ.COM

Denizli’de tarihi eser kaçakçılığının önlenmesi amacıyla alınan istihbari bilgiler doğrultusunda görevli ekiplerin yürüttüğü çalışmalar neticesinde tarihi eser kaçakçılığı yapan şüpheli bir şahıs tespit edildi. Görevli ekiplerce tarihi eser kaçakçılığı yapabileceği değerlendirilen şüpheli şahıs takibe alındı. Gerçekleştirilen takip neticesinde yakalama faaliyeti gerçekleştirildi. Yapılan aramada 4 adet yüzük, 19 adet sikke olmak üzere toplam 23 adet tarihi eser bulunarak el konuldu.

Müze Müdürlüğü’nce yapılan tespitler sonucu ele geçirilen kültür varlığı gümüş, bronz ve pirinç cinsinde olan sikke ve yüzüklerin Roma, Helenistik, Bizans ve Osmanlı dönemine ait olduğu tespit edildi.

Sikkelerin üzerinde Çelenk içinde Zeus ve Zeus’un elinde hilal ve yıldız olduğu, çocuk emziren kurt, Thyh bereket tanrıçası, tanrıça başları bulunduğu ve eserlerin üzerinde Latince yazılar olduğu bildirildi.Ele geçirilen eserlerin tanzim edilen rapor neticesinde korunması gerekli kültür varlığı orjinal eserler ve envarterlik müzede bulunması gereken eser olduğu bildirildi. 
Operasyonlar neticesinde yakalanan 3 şüpheli şahıs hakkında Kaçakçılık Kanunu’na Muhalefet suçundan, 1 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapıldı. 
 

Yorumlar (0)