Rehin alınan İranlı meğer suç ortağı tarafından kaçırılmış

Konya’da bir evde 5 gün boyunca rehin tutulan ve yakınlarından 150 milyon İran riyali para istenen İranlı Kazem Moradi, Denizli Emniyet Müdürlüğü’ne gelen bir ihbar üzerine kurtarıldı. Moradi’nin sahte pasaport ürettiği, bu konuda kendine müşteri sağlayan çete tarafından kaçırıldığı ortaya çıktı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı. 

Rehin alınan İranlı meğer suç ortağı tarafından kaçırılmış

Olay  Konya’nın Meram ilçesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 12 Mayıs Cuma günü İran'dan Türkiye'ye geldiği öğrenilen İranlı Kazem Moradi (43) bir anda ortadan kayboldu. Moradi’yi kaçıran kişiler Moradi’nin İran’da bulunan eşini arayarak serbest kalması karşılığında 150 milyon İran riyali fidye istedi. Bunun üzerine Moradini’nin eşi Denizli’de bulunan arkadaşı Morteza Sarsangi’ye eşinin Türkiye’ye gittiğini ve rehin alındığını söyleyerek durumu anlattı. Morteza Sarsangi Denizli Emniyet Müdürlüğüne giderek ihbarda bulundu. Moradi'nin Konya'da olduğu bilgisine ulaşan polis ekipleri çalışma başlattı.

Konya Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, elde ettiği bilgiler doğrultusunda şahsın Şükran Mahallesinde bulunan bir evde tutulduğunu belirledi. Eve baskın düzenleyen polis rehin tutularak elleri kelepçelenen Moradi’yi kurtarırken olayla ilgili İranlı Majit Shekarı ve beraberindeki şahsı gözaltına aldı. Yakalanan Majit Shekarı’nın ifadesi doğrultusunda merkez Karatay ve Meram ilçelerinde 3 farklı adrese baskın yapan ekipler olayla ilgili 4 kişiyi daha gözaltına aldı.

Kaçırılan İranlı sahte pasaport işi yapıyormuş

İranlı Moradi’nin kaçırılma nedenini araştıran polis ekipleri, bir suç şebekesini de ortaya çıkardı. 5 gün boyunca bir evde işkence görerek rehin tutulan Moradi'nin, kendisini kaçıran Majit’le beraber ortak sahte pasaport işi yaptıkları öğrenildi. Moradi’ye sahte pasaport için müşteri sağlayan Majit, Moradi’nin varlıklı olduğunu anlayınca beraberindekilerle birlikte bir plan yaptığı, Moradi’yi rehin alarak İran'daki eşinden 150 milyon İran Riyali istedikleri öğrenildi.

Olayla ilgili incelemeyi derinleştiren polis, Moradi’nin eşyalarının arasında çok sayıda sahte pasaport ve pasaport basımında kullandığı malzemeleri ele geçirdi. Moradi ve Moradi’yi rehin alan İranlı Majit Shekar (31) ve Qudratullah Fedaıe (23) ile Afgan Mohammadaref Yıldız (24), Gholam Farogh Akbarı (32), Abdulhalık Muhammed Şerif (20) ve Mohammod Dod Mohammod Eyup (23) yakalandı.

İHA

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243