banner1348

En Az 4 Yıl Hapis Alacaklar!

Adalet Bakanlığı’nın Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda (CMK) yapmayı planladığı yeni düzenlemelerde, kendini hakim, savcı, polis olarak tanıtan telefon dolandırıcıları için de yeni yaptırımlar getiriyor.

En Az 4 Yıl Hapis Alacaklar!
banner1336
Tele-dolandırıcılara teknik takip geliyor, Tasarıya göre telefon dolandırıcılığıda ‘nitelikli dolandırıcılık’ sayılarak cezası arttırıldı, bunun yanı sıra teknik takip yapılabilen ‘katalog suçlar’ kapsamında alındı. Böylece telefon dolandırıcılarının da telefonları dinlenebilecek. Uzmanlara göre yeni düzenlemeyle telefon dolandırıcılarının takibi kolaylaşacak. 

Yeni düzenlemeye kadar organ veya doku ticareti, nitelikli dolandırıcılık ve tefecilik suçlarında teknik takip yapılamıyordu. Dolasıyla telefonda kendilerini hakim, savcı veya polis olarak tanıtan ve vatandaşları dolandıranların, suçu telefonla işledikleri halde, telefonları dinlenemiyordu. 

EN AZ 4 YIL HAPIS

Yeni düzenlemeye göre, telefon dolandırıcıları ve diğer ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçu işleyenler hakkında da telefon dinleme, kayda alma, görüntü kaydı gibi işlemler uygulanabilecek. Tasarıda dolandırıcıların cezalarıda artacak. Dolandırıcılık suçunun basit hali cezasının alt sınırı 1 yıldan 2 yıla; nitelikli halinin cezasının alt sınırı 2 yıldan 3 yıla çıkacak. Failin kendisini polis, hâkim, savcı, banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması, bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi de nitelikli dolandırıcılık sayılacak ve en az 4 yıl hapis cezası verilecek. 

Bu düzenleme, suçun takibini ve önlenmesini kolaylaştıracaktır. Sadece suçlunun değil; suçun işlendiği telefon üzerinden mağdur edilenlerin de bulunması kolaylaşacak’
Bundan sonra bütün dolandırıcılık suçlarında telefon takibi yapılabilecek. Dolasıyla telefon dolandırıcılığı yapanlar da bu kapsamda. Bugüne kadar bu suçlarda telefon dinlenemiyordu. Bundan sonra bu suçların takibi daha kolay olacaktır’ 

Telefon dolandırıcılığı suçunda, mağdur ile fail genelde farklı illerde olabiliyordu. Suçun takibinde en büyük sorunlardan biri de buydu. Şimdi katalog suç sayıldığı için yapılacak bir koordinasyonla tek merkezden sıkı bir takip yapılabilecek. Denildi. 
 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2016, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER