Denizlililer Dikkat! Düğünlerle İlgili Yeni Kararlar Alındı

Denizli'de Valilik tarafından yapılan açıklamada koronavirüs tedbirlerine karşı düğünlerle ilgili yeni kararlar alındı.

ASAYİŞ 19.08.2020, 13:46 19.08.2020, 13:53
Denizlililer Dikkat! Düğünlerle İlgili Yeni Kararlar Alındı

HABERDENİZLİ.COM

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23 maddesine göre, Vali Vekili Mehmet Okur başkanlığında koronavirüs (COVİD-19) tedbirleri hususunda olağanüstü topladı.

Denizli Valiliği düğünlerle ilgili yeni kararlar aldı. Bu kapsamda;

1) Denizli'de son zamanlardaki koronavirüs vakalarının özellikle düğünlerde kurallara riayet edilmemesinden kaynaklı artış göstermesinin tespit edilmesine istinaden,

Sokak düğünlerinin (nişan, kına, sünnet düğünü dahil) yasaklanmasına, okul bahçesi, pazaryeri vb. yerlerde düğün yapılmasına müsaade edilmemesine, sadece düğün salonu olmayan ilçelerde ilgili Kaymakamlıklarca belirlenmiş tek bir alanın (1 pazaryeri veya 1 okul bahçesi) düğün alanı olarak kullanılabilmesine karar verildi.

DÜĞÜNLER 2 SAATİ GEÇMEYECEK

İl genelinde düğün salonu, kır düğün salonu ve yukarda belirtilen düğün salonu olmayan ilçelerde belirlenmiş düğün alanında yapılacak olan düğün, nişan, sünnet düğünü, kına vb. etkinliklerin saat 10.00-24.00 saatleri arasında belirlenecek olan saat aralığında başlangıç ve bitiş sürelerinin 2 saati geçmeyecek şekilde yapılmasına, iki düğün arasında temizlik, dezenfeksiyon ve diğer hazırlıklar gibi işlemlerin yapılabilmesi için 3 saatten az süre bırakılmamasına karar verildi.

Düğünlerde yiyecek, yemek ikramının yapılmamasına karar  verildi.

İçişleri Bakanlığının 24.06.2020 tarihli genelgesinde yer alan “Bu Genelge kapsamında düğün yapılacak mekânlarda, kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmamasına (gelin ve damat hariç). Sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilmesine,” kararı kapsamında gelin ve damat dışında davetlilerin oynamasının yasaklanmasına karar verildi.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR DÜĞÜNE KATILAMAYACAK

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın (gelin, damat ve sünnet çocuğunun 1 ve 2 derece yakınları hariç) düğün, nişan, nikah, kına, sünnet düğünü vb. etkinliklere katılmalarının yasaklanmasına karar verildi.

Denetimlerin daha sık yapılmasına, denetim ekiplerinin arttırılmasına, okul müdürleri, öğretmen, imamlar, muhtarlar vb. kamu görevlilerinden oluşan denetim ekipleri oluşturulmasına, düğün süresince denetim ekiplerinden bir görevlinin düğün sonuna kadar düğünde gözlemci olarak bulunmasının sağlanmasına karar verildi.

65 YAŞ ÜSTÜNE BELLİ SAATLERDE TOPLU ULAŞIM YASAKLANDI

2) İçişleri Bakanlığının 12.08.2020 tarihli “65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlarımızın Sokağa Çıkma Kısıtlamaları” konulu yazısına istinaden; yapılan değerlendirmeler sonucunda 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla düğünler, toplu taşıma araçları, marketler, pazaryerleri, alışveriş
merkezleri gibi kalabalık yerlerde bulaşma riski göz önüne alındığında,

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın mesai çıkış saatlerinde yaşanan yoğunluk göz önüne alınarak saat 17.00-19.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarının yasaklanmasına karar verildi.

65 YAŞ ÜSTÜNE 17.00'DAN SONRA MARKETE GİTMEK YASAKLANDI

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın saat 17.00’den sonra market, pazaryeri ve alışveriş
merkezlerine gitmelerinin yasaklanmasına karar verildi.

65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın cenaze törenleri ile tören sonrası ve sünnet merasimleri sonrası yapılan mevlid ve dua merasimlerine katılmasının yasaklanmasına karar verildi.

65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın sosyal faaliyetler ile kalabalık organizasyonlara katılmasının ve sinema, konser, tiyatro, gösteri merkezi gibi yerlere girişlerinin yasaklanmasına karar verildi.

Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; oy birliğiyle karar verildi.

Yorumlar (2)
Erhan korkmaz 12 ay önce
Sokak düğünleri iptal ediliyorsa düğün salonları da iptal edilmeli sokakta alınan nefes havaya karışıyor ama düğün salonu kapalı yer olduğu için alınan verilen bütün nefesler ayeni yerde kalıyor bu daha tehlikeli değil mi
eloglu 12 ay önce
dügün 2 saat olunca bulaşmayacakmı