Denizli'de tarihi eser operasyonu, yüzlerce tarihi eser çıktı

Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından Denizli'de kaçakçılık suçunu işlemek isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik operasyon yapıldı.

ASAYİŞ 04.04.2017, 10:00 04.04.2017, 11:30
Denizli'de tarihi eser operasyonu, yüzlerce tarihi eser çıktı
banner1665

HABERDENİZLİ.COM

Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlilerince alınan istihbari bilgiler ve yürütülen çalışmalar doğrultusunda kaçakçılık suçlarının önlenmesi kapsamında, görevli ekiplerce çalışmalara başlanıldı.

Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Denizli'de tarihi eser kaçakçılığı suçuna yönelik alınan bilgiler doğrultusunda 1 şüpheli şahıs tespit edilerek yakalandı. 
Gerçekleştirilen yakalama faaliyeti neticesinde yapılan aramada 100 adet tarihi eser niteliğine sahip çömlek, ok ucu, yüzük ve sikke bulunarak el konuldu.
Müze Müdürlüğünce yapılan tespitler sonucu ele geçirilen kültür varlığı sikkelerin Neolitik, Bizans, Roma ve İslami dönemlere ait, aşınma ve korozyondan dolayı etütlük nitelikte olduğu tespit edildi. Üzerinde imparator büstleri tespit edilen eserlerin olduğu ancak aşırı korozyonlu ve aşınmış olduğundan müzelik değerde envarterlik obje ve sikkelerin temizlenerek yeniden değerlendirilmesi, araştırmalarda kullanılması gerektiği ve müzede saklanması gereken eserler olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)