Denizli'de Eyleme Katılan 4 Kadın Gözaltına Alındı

Denizli’de 4 İranlı mülteci kadın, İstanbul Sözleşmesi'nin feshini protesto eden eyleme katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Şahıslar hakkında sınır dışı kararı verilerek Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.

ASAYİŞ 08.04.2021, 00:40 08.04.2021, 11:29
Denizli'de Eyleme Katılan 4 Kadın Gözaltına Alındı

HABERDENİZLİ.COM

Denizli’de 4 İranlı mülteci kadın, 20 Mart 2021 tarihinde Çınar Meydanı’nda İstanbul Sözleşmesi'nin feshini protesto eden bir eyleme katıldıkları gerekçesiyle 5 Nisan 2021 tarihinde gözaltına alındığı öne sürüldü. Şahıslar hakkında, ‘basın açıklamasına katılmaları’ ve ‘pankart tutmaları’ nedeniyle idari gözetim ve sınır dışı kararı verildi. 4 kadın, Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.

Denizli Barosu Başkanlığı Göç Ve İltica Komisyonu-Adli Yardım Komisyonunda yapılan açıklamada, “Anayasanın 34 maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11. Maddesi ve Birleşmiş Milletler Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’nin 21. Maddesi ile güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı herkesin sahip oluğu bir haktır. Ancak bu haklarını kullandıkları hakları gasp edilmiş; hem de bu hakları sebebiyle haklarında idari gözetim kararı ve sınır dışı kararı verilmiştir. Ülkelerine geri gönderilmeleri halinde hayati tehlike altında olacakları açık bir şekilde görülen kişiler hakkında Denizli Barosu olarak duruma ivedilikle müdahil olunmuştur. Denizli Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyelerimiz ile 6 ay idari gözetim kararının kaldırılması ve sınır dışı kararının iptal edilmesi için dava açılması yönünde adımlar atılmıştır. Mültecilerin sınır dışı kararından vazgeçilmesi için durumun takip olacağımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla sunarız denildi.

Yorumlar (1)
hsn 4 ay önce
Kendi gibi düşünenleri savunuyorlar düşünmeyenler için her türlü hakareti yapıyorlar.